وبلاگ

آهنگری سرد | برای فلزات

آهنگری سرد

آهنگری سرد چیست؟

آهنگری سرد یک تکنیک فلزکاری برای پردازش استوک میله و فشرده کردن آن در قالب باز است. این روش در دمای محیط یا کمتر از دمای تبلور مجدد فلز رخ می دهد تا فلز به شکل دلخواه در بیاید.

آهنگری سرد روشی کارآمد و از نظر اقتصادی موثر برای شکل‌دهی فلز برای تولید حجم زیادی از قطعات با هزینه کم است. روش آهنگری بسته به دما متفاوت است: سرد یا گرم. این کار توسط ماشین هایی با چکش یا با پرس برای شکل دادن، پرس و نورد فولادها انجام می شود.

این تکنیک نسبت به آهنگری داغ هزینه کمتری دارد زیرا محصولات نهایی به کار تکمیل بسیار کمی نیاز دارند. اگرچه آهنگری سرد سرد نامیده می شود، اما در دمای اتاق یا نزدیک به آن اتفاق می افتد.

اندازه ماشین آلات برای انجام آهنگری سرد با سختی مواد و وزن جزء نهایی که قرار است پردازش شود متفاوت است.

آهنگری سرد تا 70 درصد هزینه های تولید را کاهش می دهد زیرا ضایعات و ضایعات بسیار کمی وجود دارد.

آهنگری سرد چگونه کار می کند؟

هزینه کم آهنگری ناشی از کاهش هزینه های نیروی کار و حذف عملیات ثانویه است. قطعات را می توان به سرعت و کارآمد با سرعت بالای 1000 قطعه در ساعت ساخت و هزینه را کاهش داد.

آهنگری سرد می تواند سطوح تقریباً عالی را با افزایش پایداری ابعادی ایجاد کند. هر عملیات استحکام و دوام قطعه کار را افزایش می دهد و باعث ایجاد اجزای بادوام می شود.

آهنگری می تواند به فرآیند تشکیل فلز به صورت جامد اشاره داشته باشد. جعل زیادی از طریق فرآیند آشفتگی انجام می شود. چکش ها یا قوچ ها به صورت افقی به انتهای آن فشار داده می شوند تا شکل قطعه کار را پهن یا تغییر دهند.

قطعات معمولاً از ایستگاه به ایستگاه عبور می کنند تا به شکل نهایی برسند. پیچ های با استحکام بالاتر به طور سنتی با استفاده از این روش سر سرد می شوند. یک سوپاپ موتور خودرو از طریق فرآیند آهنگری اجباری تشکیل می شود. در فورج قطره‌ای، قطعات در قالب‌ها برای تشکیل قطعات نهایی ساخته می‌شوند و یک چکش بزرگ به دستگاه متصل می‌شود.

آهنگری سرد و گرم – تفاوت چیست؟

آهنگری

مآهنگری یک روش تولید معمولی است که در آن نیروهای فشاری می توانند قطعات فلزی را تشکیل دهند. آهنگری در شرایط مختلف مانند آهنگری سرد یا گرم امکان پذیر است. آهنگری از چکش یا پرس استفاده می کند که مواد را فشرده و به قطعات سفت تغییر شکل می دهد.

مهمترین تفاوت بین آهنگری سرد و گرم در دما است. بر خلاف آهنگری سرد که در دمای محیط شروع می شود، فرآیند آهنگری گرم زمانی اتفاق می افتد که فلز بالاتر از دمای تبلور خود گرم شود. دمای بالای آهنگری داغ به جلوگیری از سخت شدن کار کمک می کند. در چنین دماهایی، فلزات پلاستیکی هستند – البته از نظر فنی جامد.

آهنگری سرد یک فرآیند حیاتی برای شکل دادن و تقویت فلز است.

در مقابل، آهنگری گرم موادی با استحکام تسلیم عالی، سختی کمتر، شکل پذیری بالاتر و استحکام بالاتر مواد تولید می کند.

شما می توانید بین این دو نوع بر اساس اقتصاد، نیازهای خواص مکانیکی خود و اندازه ماشین آلات مورد نیاز برای ساخت بخشی از یک اندازه و حجم خاص تصمیم بگیرید.

نکته: آهنگری با ریخته گری که در آن مواد مذاب در قالب ریخته می شود کاملاً متفاوت است.

شکل دهی سرد و آهنگری – آیا آنها یکسان هستند؟

فرآیندهای فلزکاری شامل شکل دهی و آهنگری است. آنها هر دو شامل اصلاح فلز برای تولید اندازه ها و/یا اشکال مختلف هستند. از آهن و فولاد گرفته تا آلومینیوم، برنز و غیره، انواع فلزات و آلیاژها موجود است. حتی اگر آنها از تکنیک های مختلفی برای تغییر فلز استفاده می کنند – شکل دهی و آهنگری یکسان نیستند.

چه چیزی در حال شکل گیری است؟

تغییر شکل قطعه کار فلزی با استفاده از تغییر شکل مکانیکی به نام شکل دهی شناخته می شود. طبق تعریف، کلمه “شکل دهی” به هر فرآیند متالورژیکی اشاره دارد که شامل تغییر شکل قطعه کار فلزی با ابزارهای مکانیکی است. اصطلاح “شکل دهی” با توجه به معنای دقیق آن، به هر عملیات فلزکاری اطلاق می شود که در آن قطعه کار فلزی با وسایل فیزیکی تغییر شکل می دهد. از آنجایی که در حین شکل‌دهی هیچ ماده‌ای به قطعه کار اضافه یا حذف نمی‌شود، وزن آن را تغییر نمی‌دهد – فقط شکل آن.

فلزکاری دو نوع شکل دهی دارد: فشاری و کششی. بارگذاری فشاری برای خم کردن قطعات فلزی از طریق استفاده از کرنش فشاری استفاده می شود، در حالی که تنش کششی برای تغییر شکل اجزای فلزی استفاده می شود. نورد و اکستروژن نمونه هایی از شکل دهی فشاری هستند زیرا از نیروی فشرده سازی استفاده می کنند. از سوی دیگر، کشش و فرورفتن، نمونه‌هایی از شکل‌دهی کششی هستند زیرا محصولات فلزی را در معرض تنش کششی قرار می‌دهند.

جعل چیست؟

فرآیند آهنگری یک تکنیک فلزکاری است که از ضربات تحت فشار برای شکل دادن و دستکاری شکل قطعه کار فلزی استفاده می کند. تمام عملیات آهنگری مستلزم استفاده از ضربه های قوی و تحت فشار برای تغییر شکل و اصلاح قطعه کار فلزی است.

کدام بهتر است؟

قطعات فلزی را می توان با استفاده از فرم دهی یا آهنگری در اندازه و/یا شکل تغییر داد. آهنگری مستلزم وارد کردن ضربات قوی به قطعات فلزی به منظور شکل دادن به آنها است، در حالی که شکل دهی با استفاده از تغییر شکل مکانیکی حاصل می شود. در هر دو روش هیچ هدر رفتی وجود ندارد، که اگر با مواد گران قیمت کار می کنید آنها را مقرون به صرفه می کند. برای اینکه بفهمید چه روشی برای هندسه، حجم و الزامات مکانیکی قطعه نهایی شما بهترین است، باید با یک متخصص مشورت کنید.

کدام مواد با فرآیند آهنگری سرد بهتر کار می کنند؟

وقتی نوبت به انتخاب یک فلز برای یک پروژه می رسد، گزینه های زیادی وجود دارد. فلزات سخت مانند فولاد کربنی، فولاد آلیاژی و فولاد ضد زنگ نمونه هایی از این موارد هستند. آلومینیوم، برنج، مس، سیلیکون و منیزیم فلزات نرمی هستند که می توان از آنها استفاده کرد. تنها شرط لازم برای هر فلز این است که سختی راکول 44 HRC یا کمتر داشته باشد.

چه صنایعی از آهنگری سرد استفاده می کنند؟

خودرو، هوافضا، کشاورزی، جاده، کشتی‌ها، لوله‌کشی و…

اندازه ها از چند اونس تا هزاران پوند متغیر است.

خودرو:

به عنوان مثال، اجزای سیستم تعلیق مانند دوک های بازوی بیکار و عناصر موتور مانند شاتون ها و جعبه دنده ها با استفاده از آهنگری سرد ساخته می شوند. به دلیل مقاومت فوق‌العاده در برابر ضربه، قطعات آهنگری سرد در مکان‌های پر استرس استفاده می‌شوند. اجزای فورج سرد شامل مواردی مانند قطارهای محرک، میل‌های محرک، و پایه‌ها یا شوک‌ها هستند.

خط لوله:

ساقه های خط لوله و بدنه دریچه ها، که اغلب از آلیاژ مس برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی تشکیل شده اند، از آهنگری سرد استفاده می کنند.

ابزار و سخت افزار دستی: میخ ها، پیچ ها، پرچ ها و پیچ ها نمونه هایی از اتصال دهنده ها هستند. تلورانس های سخت و دقت ابعادی بالا، آهنگری را به گزینه برتر نسبت به سایر فرآیندها مانند ماشینکاری تبدیل می کند. ابزارهای دستی، مانند سوکت، اغلب جعل می شوند.

نظامی:

آهنگری سرد به دلیل استانداردهای سخت نظامی در ساخت پوسته، گلوله و سایر تجهیزات نظامی استفاده می شود. قطعات فورج سرد، قابلیت اطمینان و عملکرد عالی را که مورد نیاز ارتش است، ارائه می دهند. قطعات با تلرانس و استحکام کم برای سلاح های نظامی ایده آل هستند.

چرخ دنده ها:

آهنگری سرد برای تولید چرخ دنده استفاده می شود زیرا نیاز به ماشینکاری یا شکل دهی چرخ دنده را برطرف می کند. یکی از مزایای مهم چرخ دنده های آهنگری سرد این است که چگونه یکنواخت و بی سر و صدا به هم متصل می شوند (روی دندانه های چرخ دنده ماشینکاری شده).

برای توجیه فرآیندهای آهنگری سرد به چه حجم تولید نیاز دارم؟
برای تولید مقادیر زیاد قطعات با هزینه کم، آهنگری سرد یک تکنیک تغییر شکل فلز موفق و مقرون به صرفه است.

آهنگری سرد با ماشین هایی که برای تغییر شکل و شکل دادن به فلز طراحی شده اند انجام می شود.

در همه چیز از مواد تا زمان صرفه جویی خواهید کرد. به دلیل مقدار کمی ضایعات تولید شده (در مقایسه با فرآیندهای حذف فلز)، ممکن است تا 70٪ در مواد صرفه جویی کنید. هزینه هر مورد به طور قابل توجهی کاهش می یابد زیرا قطعات با سرعت بسیار بالایی تولید می شوند.

شما باید به اندازه (و وزن) قطعه و همچنین سفتی مواد و حجم تولید خود فکر کنید. یک متخصص در این زمینه می تواند گزینه هایی را برای کمک به تصمیم گیری به شما ارائه دهد.

مطالب مرتبط
والپست

والپست چیست؟

والپست بمعنی نگهدارنده دیوار است و اتصال دیوارهای میانقاب به...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟