وبلاگ

آهن سفید چیست

اهنسفید
آهن سفید نام دیگر آهن گالوانیزه است. این نام به دلیل رنگ آهن گالوانیزه به آن داده شده است. آهن سفید در واقع همان فولاد است که پوششی از فلز روی (زینک) به صورت پوشش بر سطح آن قرار داده شده است. پوشش دهی با روی باعث می شود تا آهن در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاوم شود.
در واقع روی مانع از این می شود که آهن در تماس با عوامل خورنده مانند اکسیژن و رطوبت قرار بگیرد. آهن سفید با توجه به قیمت مناسب، در دسترس بودن، عمر طولانی، زیبایی ظاهری و … کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد.

شاید شما هم نام آهن سفید را شنیده باشید. بهتر است بدانید که آهن سفید همان آهن گالوانیزه است. به همین ترتیب ورق سفید نیز نام دیگری ست که برای ورق گالوانیزه به کار برده می شود. بنابراین اگر به دنبال اطلاعاتی در خصوص آهن سفید هستید می توانید در جستجوهای خود از معادل آن یعنی آهن گالوانیزه استفاده کنید.

آهن سفید

معرفی آهن سفید

آهن سفید، آهنی ست که روی آن با یک لایه از فلز روی (زینک) پوشش داده شده است. این عمل باعث ایجاد مقاومت به خوردگی می شود که مزیتی فوق العاده برای آهن به شمار می آید.

افزودن روی به مس برای ایجاد برنج به هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد اما در قرن هجدهم بود که از آن برای پوشش دادن فولاد استفاده شد. در سال 1742 یک شیمیدان فرانسوی مقاله ای را منتشر کرد که در آن توضیح داده بود چگونه با فرو بردن یک قطعه درون فلز روی (زینک) مذاب می توان آن را پوشش داد. این نخستین گام در جهت فرایند گالوانیزه غوطه وری گرم (Hot-dip Galvanizing) به شمار می آید. اما نخستین بار در سال 1836 فردی به نام استانیسلاس سورل (Stanislas Sorel) موفق به ثبت فرایند تمیز کردن آهن و پوشش دادن آن با فلز روی شد و این فرایند را گالوانیزه کردن (Galvanizing) نامید و این اولین اقدام مدرن در راستای این فرایند مهم صنعتی بود.

گالوانیزاسیون به حدی محبوب شد و مورد استفاده قرار گرفت که تنها تا سال 1850 سالانه 10 هزار تن روی به صورت سالانه برای فرایند گالوانیزه کردن در بریتانیا مورد استفاده قرار می گرفت. امروزه بیش از 600 هزار تن روی در سال تنها در آمریکای شمالی استفاده می شود.

هنگامی که فلز روی بر سطح آهن قرار میگرد باعث می شود تا نمایی سفید رنگ بیابد. به همین دلیل در بازار به آهن گالوانیزه، آهن سفید نیز گفته می شود.

 

ویژگی های آهن سفید

اهن

 

مهمترین ویژگی آهن سفید این است که در برابر زنگ زدگی و خوردگی مقاومتر از فولاد کربنی ست. فلز روی (زینک) بر سطح آهن قرار گرفته است از دو طریق حفاظت سدی و حافظت گالوانیک باعث می شود تا آهن پایه دچار زنگ زدگی نشود.

مقاومت آهن سفید در برابر خوردگی باعث شده است که بیشترین کاربرد را در فضاهای باز داشته باشد.

آهن سفید در مقایسه با سایر آلیاژهای آهن که نسبت به خوردگی مقاوم هستند بسیار ارزان قیمتر است. از طرفی کار کردن با آن نیز راحت و مانند کار برروی ورق آهنی ست.

آهن سفید عمر بسیار طولانی دارد و در صورت استفاده صحیح و مراقب می تواند تا 50 سال دوام داشته باشد.

آهن سفید امروزه کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف یافته است. از اتومبیل سازی گرفته تا ساخت پیج و مهره و سقف منازل. و همه این ها به دلیل قیمت مناسب، مقاومت بالا به خوردگی، زیبایی ظاهری، تنوع در ابعاد و رنگ، در دسترس بودن و عمر طولانی ست.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟