وبلاگ

بازیافت فلزات آهنی

فلز
بازیافت فلزات آهنی فرایندی است که درآن موادی که یک بار مصرف شده و به پایان دوره عمر خود رسیده اند جمع آوری شده و پس از انجام عملیاتی بر روی آن مجددا مورد استفاده قرار بگیرند. از جمله موادی که بازیافت آن ها هم از جنبه های زیست محیطی و هم از جنبه ای اقتصادی بسیار اهمیت دارد فلزات هستند.
فلزات می توانند به صورت خام از سنگ معدن تهیه شوند که غالبا نیازمند فرایندهای پیچیده و هزینه های زیادی ست اما به کمک بازیافت قراضه نیز می توان نسبت به تولید فلزات به ویژه فلزات آهنی اقدام کرد. این کار باعث می شود تا کاهش قابل توجهی در مصرف انرژی و مواد اولیه ایجاد شود. همچنین میزان گازهای آلاینده ی محیط زیست نیز کاهش می یابد.
فلزات را به طور کلی به دو دسته تقسیم بندی می کنند. فلزات آهنی و غیر آهنی. آهن خالص و یا آلیاژهایی که در آن ها آهن استفاده شده است را فلزات آهنی (Ferrous metals) می نامند.
کلمه Ferrous از کلمه لاتین Ferrum به معنای آهن گرفته شده است. متداول ترین فلزآهنی فولاد است. فلزات آهنی برای به دست آوردن خصوصیات مورد نیاز مقدار بسیار کمی از فلزات یا عناصر دیگر را نیز در ترکیب خود دارند. این فلزات عموما خاصیت مغناطیسی دارند و مقاومت کمی در برابر خوردگی از خود نشان می دهند.
فلز

با توجه به گسترش شهرها و نیاز روز افزون بشر به محصولات ساخته شده از فلزات آهنی، درخواست برای این گروه از فلزات روز به روز در حال افزایش است و به همین دلیل قراضه های فلزات نیز متقاضی زیادی دارند.

انواع و خصوصیات فلزات آهنی

انواع مختلفی از فلزات آهنی در بازار وجود دارند. برخی از مهمترین آنها و به همراه مشخصه ی بارزشان در زیر آورده شده اند:

چدن: سخت، شکننده، قوی، ارزان، خود روانکار

فولاد نرم: چقرمه، استحکام کششی بالا، چکش خوار. به دلیل مقدار کم کربن این گروه از فلزات نمی تواند سخت شود بلکه پوسته ی آن ها سخت می شود.

فولادهای پرکربن: سخت ترین نوع فولاد کربنی ست. چکش خواری کمتر، چقرمه و چکش خوار

استنلس استیل: مقاوم به خوردگی

از گروه های دیگر فلزات آهنی می توان به فولاد دما بالا، فولاد فنر، فولاد دما پایین و … اشاره کرد.

فرایند ساخت فلزات آهنی

فلزات آهنی می توانند از سنگ آهن به دست آیند. منبع سنگ آهن نیز پوسته ی کره ی زمین است که حاوی ترکیبی از فلزات و مشتقات آنها مانند اکسید آهن است. هر چند سنگ آهن اغلب با سایر مواد مخلوط می باشد.

ورشی که ابتدا برای استخراج فلزات به کار می رود بستگی به میزان واکنش پذیری آنها دارد. در موادی مانند که آهن که فلزی کمتر فعال است می تواند با کاهش کربن یا کربن مونوکسید آن را استخراج کرد. آهن سپس از سنگ آهن در کوره بلند به دست می آید. اکسیژن باید از آن اکسید آهن حذف شود تا آهن باقی بماند.

استفاده از فلزات آهنی خام

فلزات خام کاربردهای متنوعی دارند که برخی از آن ها عبارتند از:

  • بلوک های سیلند خودرو
  • قسمت های ماشین های مختلف
  • دستگیرها
  • چرخ دنده ها
  • ابزارهای برش
  • لوله ها
  • فنرها
  • سیم
  • پیچ و مهره و …

اثرات زیست محیطی فلزات آهنی

فلزات آهنی

قراضه فلزات آهنی مانند بدنه ی خودروها و ماشین های کشاوری قدیمی اغلب موارد مواد سمی مانند روغن، بنزین، گازوئیل، اسیدهای باتری، خنک کننده رایاتور و … را در خود دارند که در زمان انبار کردن می توانند به محیط زیست نشت کنندو آلودگی ایجاد نمایند.

همچنین قراضه فلزات می تواند با ایجاد مخاطرات ایمنی و آتش سوزی شود. لبه های تیز و زنگ زده آن ها می تواند افراد یا حیوانات را زخمی کند و مواد شیمیایی نیز می توانند آتش سوزی ایجاد نمایند.

قراضه ها در صورتی که بدون رعایت نکات ایمنی و استانداردها و به صورت غیر قانونی انبار شوند باعث ایجاد هزینه های زیادی برای دولت های محلی می شوند. این هزینه ها شامل جمع آوری، پاک سازی، دور ریختن و … می شود.

فرایند بازیافت

از آنجا استفاده از فلزات قراضه باعث تاثیرات مثبت زیست محیطی و همچنین کاهش هزینه های تولید می شود، تجارت قراضه ها امروزه به یک تجارت سودآور تبدیل شده است و بخش مهمی از نیازهای کارخانه های تولید فولاد را تامین می کند. از طرف دیگر استفاده از قراضه به جای سنگ آهن باعث کاهش مصرف انرژی، کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن، مصرف آب و آلودگی هوا می شود.

فلزات آهنی که از قراضه تولید شده اند می توانند به راحتی مجددا ذوب شوند، ریخته گری شده و تحت فرایندهای کشش قرار بگیرند. این فرایندها برای قراضه ارزان تر از سنگ آهن تمام می شود. برای تولید آهن از سنگ آهن از کک استفاده می شود که یکی از اثرات جانبی آن تولید آمونیاک یا سولفید هیدروژن است. تمام این موادمی تواند برای طبیعت یا مصرف کننده ها مضر باشد.

یکی از مهمترین منابع فولاد قراضه بدنه اتومبیل های قدیمی ست. بدنه ی اتومبیل هایی که عمر آنها به پایان رسیده است ابتدا له و صاف شده و سپس به قطعات کوچکتری تبدیل می شوند. با استفاده از یک آهن ربای قوی، قطعات آهنی از سایر مواد جدا می شود و بقیه مواد نیز به صورت دستی یا به کمک جریان هوا گروه بندی می شوند.

کاربرد فلزات آهنی بازیافت شده

بازیافت

تحقیقات نشان می دهد که فولاد بازیافت شده همان استحکام فولاد نو را دارد. امروزه حدود 75 درصد از دستگاه ها و وسایل خانگی از فولاد بازیافت شده تشکیل شده اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟