وبلاگ

میلگرد بستر و والپست – تفاوت ها

تفاوت وال پست و میلگرد بستر

به ‌طورکلی، استفاده از والپست و میلگرد بستر در ساختمان ‌سازی به ‌منظور مقاوم ‌سازی دیوارها و افزایش پایداری آن‌ ها در برابر نیروهای خارجی انجام می ‌شود. اجرای هر کدام از آن ‌ها روش مخصوص به خود را دارد. اگرچه تفاوت وال پست و میلگرد بستر از نظر نحوه اجرا، متریال به کار رفته در آن‌ ها و شکل ظاهری آن‌ ها بسیار است، اما اخیراً در سازه ‌های مختلف به جای وال پست از میلگرد بستر استفاده می ‌شود. البته ناگفته نماند که مزایای میلگرد بستر همچون راحتی نصب، سبک کردن سازه، استحکام بالا، ایجاد اتصال قوی دیوارهای دوجداره و انعطاف‌ پذیری بیشتر باعث ‌شده است استفاده از میلگرد نسبت به وال پست ارجحیت داشته باشد. در این مقاله به ‌منظور بررسی بهتر تفاوت وال پست و میلگرد بستر ابتدا به معرفی وال پست و میلگرد بستر خواهیم پرداخت و سپس تفاوت‌ ها را بیان خواهیم کرد.

معرفی والپست

والپست معمولاً به ‌صورت یک چهارچوب اجرا می‌ شود. این چهارچوب می ‌تواند از مصالحی مانند نبشی، ناودانی، قوطی پروفیل و غیره ساخته شود. عملکرد وال پست ‌ها برای توزیع صحیح نیروهای وارده بر دیوار می ‌باشد. به عبارت دیگر، وال پست باعث می ‌شود دیوار ساختمان در برابر نیرو وارده به آن، به‌ صورت یکپارچه عمل کند. بنابراین در صورتی که دیوار به‌ صورت اصولی با اسکلتی همچون وال پست درگیر شود، این اسکلت مانع از فروپاشی اعضای غیر اصولی آن در هنگام وقوع سوانح می ‌گردد. وال پست و میلگرد، عملکردی شبیه به‌ هم دارند و تفاوت وال پست و میلگرد بستر در شکل ظاهری آن ‌ها می ‌باشد.

روشها

به ‌طور معمول، برای اجرای والپست از روش ‌هایی مانند جوشکاری یا پیچ ‌و‌ مهره به ستون ‌ها و تیرها استفاده می ‌شود. استانداردهای ساختمان ‌سازی در اروپا، جوشکاری را برای اتصال وال پست دیگر تائید نمی ‌کند. اما در ایران هنوز هم این روش اجرا می ‌گردد. محل اتصال آن ‌ها معمولاً در حد فاصل دو جدار بیرونی و درونی دیوارها و اطراف پنجره‌ ها در نظر گرفته‌ می ‌شود. بنابراین یکی دیگر از موارد تفاوت وال پست و میلگرد بستر در نحوه‌ اجرا و اتصال آن‌ ها است. از طرفی، نصب اجزاء وال پست به ستون ‌ها، به ‌هیچ وجه توصیه نمی‌ شود. زیرا بین دیوارها و ستون‌ ها باید با پلی اورتان پر گردد. همچنین به ‌دلیل انعطاف ‌پذیری ستون ‌ها در هنگام مواجه با نیروهای عمودی، اتصال وال پست به ستون غیر استاندارد است.

انواع مختلفی از والپست وجود دارد که شامل وال پست عمودی، افقی و ترکیبی است. در صورتی که بارهای خمشی وارده بر دیوار نسبت به دیگر انواع بارهای‌ وارده بیشتر باشد، وال پست عمودی اجرا می‌ شود. در هنگام اجرای وال پست عمودی، کل ضخامت دیوار پوشیده می ‌شود. اما برای برخی از بخش ‌های عمودی ساختمان می ‌توان وال پست را به‌ صورت افقی نیز نصب کرد. همچنین، اگر از وال پست عمودی و افقی در کنار هم استفاده شود، گفته می ‌شود وال پست به ‌صورت افقی اجرا شده ‌است.

تفاوت وال پست و میلگرد بستر

اجرای والپست

یکی دیگر از موارد تفاوت والپست و میلگرد بستر نکاتی است که در هنگام اجرای این دو باید مورد توجه قرار بگیرد. الزامات اجرای وال پست عبارتند از:

  • هم در اسکلت ‌های فلزی و هم در اسکلت ‌های بتنی، اجزاء وال پست از پروفیل ‌هایی همچون نبشی، ناودانی، قوطی و تسمه ساخته می ‌شود.
  • در صورتی که طول دیوار 40 برابر ضخامت آن یا ارتفاع دیوار 30 برابر ضخامت آن باشد، نصب وال پست به منظور مقاوم‌ سازی دیوار ضروری است.
  • والپست هم به‌ صورت فلزی و هم به‌ صورت بتنی اجرا می ‌شوند.
  • والپست عمودی را در قسمت درب ‌های بزرگ بین تیر طبقه پایین و بالا جوشکاری می ‌کنند.

بررسی میلگرد بستر

یک جفت میلگرد طویل که به ‌صورت موازی قرار گرفته ‌اند و به وسیله مفتول‌ های عرضی به صورت نردبانی یا خرپایی به هم متصل شده ‌اند، میلگرد بستر را ایجاد می ‌کنند. معمولاً آن‌ ها به ‌منظور مهار کردن نیروی خارجی وارده به سازه و تقویت دیوارهای آجری و یا بلوک سیمانی، در لا به ‌لای تیغه ‌های بلوکی یا ردیف آجر دیوارها، به کار گرفته می ‌شوند. در واقع میلگرد بستر نوعی وال پست افقی به ‌حساب می ‌آید. اگرچه وال پست و میلگرد بستر از لحاظ عملکرد و کاربرد مشابه هستند، اما تفاوت وال پست و میلگرد بستر از نظر ظاهر بسیار بارز می‌ باشد.

مشخصات میلگرد بستر نشان می‌ دهد که جنس آن استنلس استیل یا فولاد گالوانیزه می ‌باشد. زیرا میلگرد در معرض رطوبت قرار دارد و باید در مقابل زنگ ‌زدگی و خوردگی مقاوم باشد. همچنین قطر میلگرد بستر می ‌تواند حداقل 4 میلی ‌متر و حداکثر 8 میلی‌ متر باشد. ضخامت ملات بین آجرها نیز باید دو برابر ضخامت میلگرد باشد تا ملات به راحتی میلگرد را بپوشاند. بهترین مکان برای اجرای میلگرد بستر دیوارهای سفالی، آجری و یا باربر و غیر باربر است.

تفاوت وال پست و میلگرد بستر

اجرای میلگرد بستر

همان ‌طور که گفته شد یکی از موارد تفاوت والپست و میلگرد بستر در نحوه‌ اجرای این دو می ‌باشد. میلگرد بستر معمولاً به‌ صورت افقی اجرا می‌ گردد و باید کاملاً در ملات پنهان شود. بنابراین عرض میلگرد بستر دو تا سه سانت کمتر از عرض دیوار می ‌باشد. در صورتی که در انتهای دیوار مصالح فلزی مانند تیرآهن یا میلگرد وجود داشته باشد، با استفاده از جوشکاری، میلگرد بستر را وصل می ‌کنیم. میلگرد بستر همانند وال پست می‌ تواند به صورت عمودی اجرا شود. در صورت اجرای عمودی میلگرد بستر باید آن را در هنگام چیدن بلوک ‌ها بر روی یکدیگر، در فضای خالی ایجاد شده به صورت عمودی قرار دهید و ثابت کنید.

در بررسی تفاوت وال پست و میلگرد بستر استاندارهایی که در هنگام اجرای میلگرد بستر در خصوص متریال های مورد استفاده، طریقه طراحی و اجرای آن باید مورد توجه قرار بگیرد، تغییر می ‌کند. این استانداردها شامل مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان‌ های با مصالح بنایی)، استانداردBS EN 1745-2012  با عنوان Masonry and masonry products، خواص حرارتی محصولات مورد استفاده در بنایی، استاندارد ASTM A 951  ویرایش دوم با عنوان Standard specification for Masonry Joint Reinforcement، مشخصات استاندارد برای تقویت اتصالات در بنایی و استاندارد ASTM A82-97a مشخصات فنی سیم‌ ها و ورق ‌های مورد استفاده می ‌باشد.

مهندسان به‌ منظور کنترل ترک دیوارهای بتنی از طریق اعمال این استانداردها، از چند روش مشخص استفاده می ‌کنند. به عنوان مثال، نسبت ارتفاع به طول دیوار را محدود می ‌نمایند، فاصله افقی بین اتصالات کنترل ‌کننده عمودی را کم می‌ کنند، اتصالات کنترل ‌کننده در نقاطی که امکان ایجاد تنش ‌های بیشتر وجود دارد، قرار داده می‌ شود یا از میلگرد بستر استفاده می‌ کنند.

بررسی تفاوت والپست و میلگرد بستر

با وجود اینکه والپست و میلگرد بستر، به منظور تقویت و مقاوم ‌سازی دیوار سازه اجرا می ‌شوند، اما تفاوت ‌های موجود در مشخصات و روش اجرای آن ‌ها، بسیار است. به طور کلی تفاوت وال پست و میلگرد بستر شامل موارد زیر می ‌شود:

  • متریال سازنده وال پست و میلگرد بستر با هم فرق می‌ کند. به ‌عنوان مثال وال پست از نبشی تشکیل‌ شده است، در حالی که میلگرد بستر از میلگرد با قطر 4 میلی ‌متر درست می ‌شود.
  • مهم ‌ترین تفاوت وال پست و میلگرد بستر در نحوه‌ اجرا و نصب آن ‌ها می ‌باشد. به عنوان مثال میلگرد در ملات بین آجرها پنهان می‌ گردد. ولی برای نصب وال پست باید نبشی ‌ها را به سقف و پایه ستون متصل کرد. بنابراین نصب و اجرای میلگرد بستر نسبت به وال پست، آسان ‌تر و راحت‌ تر می ‌باشد.
  • تفاوت دیگر آن ‌ها در زمان لازم برای اجرای وال پست و میلگرد بستر است. از آنجا که در فرایند اجرای وال پست جوشکاری الزامی می‌ باشد، بنابراین نصب و اجرای آن در مقایسه با میلگرد بستر طولانی‌ تر است.
  • یکی دیگر از موارد تفاوت وال پست و میلگرد بستر در هزینه موردنیاز برای اجرای آن‌ ها می ‌باشد. برای اجرای وال پست نسبت به اجرای میلگرد بستر، هزینه بیشتری صرف می ‌شود.
  • تفاوت دیگر آن‌ ها در میزان تحمل بارهای وارده می ‌باشد. به عنوان مثال وال پست تحمل بار بیشتری نسبت به میلگرد بستر دارد. به ‌خصوص در مورد نیروهای برشی که بسیار متداول هستند.
  • یکی دیگر از موارد تفاوت وال پست و میلگرد بستر نیروی کاری است که آن ‌ها را نصب می‌ کند. نصب و اجرای وال پست به دقت بالایی احتیاج دارد و باید توسط افراد متخصص و جوشکار ماهر انجام شود.

جمع ‌بندی

وال پست معمولاً چهارچوبی از نبشی، ناودانی یا قوطی پروفیل است. کاربرد آن توزیع صحیح نیروهای وارد شده بر دیوار و تقویت دیوار در برابر نیروهای خمشی و برشی می ‌باشد. بنابراین وال پست را در محل ‌های مختلفی همچون در تقاطع دیوارهای غیر سازه ‌ای، جان‌ پناه ‌ها، کنار دهانه ‌های ورودی و غیره به‌ صورت افقی یا عمودی تعبیه می ‌کنند تا در هنگام وقوع سوانح از فروپاشی دیوار جلوگیری نمایند. اما میلگرد بستر از میلگردهای به قطر 4 میلی ‌متر تشکیل ‌شده است که به صورت نردبانی یا خرپایی به ‌هم جوش داده‌ شده‌ اند و در میان ملات دیوارهای آجری یا سفالی قرار می‌ گیرد. در ساختمان ‌سازی، هدف استفاده از میلگرد بستر، غلبه بر نیروهای کششی و فشاری است. با وجود عملکردهای مشابه، تفاوت وال پست و میلگرد بستر از نظر ظاهر، متریال، نحوه اجرا و استانداردهای اجرا بسیار زیاد می ‌باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟