وبلاگ

دیوار برشی چیست؟ – عملکردها و انواع مختلف آن

دیوار برشی

دیوار برشی یک عضو سازه ای است که برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی که برای مقاومت در برابر نیروهای جانبی درون صفحه، معمولاً در برابر باد و بارهای لرزه ای طراحی شده اند، استفاده می شود. در برابر بارهای ناشی از عمل Cantilever مقاومت می کند. به عبارت دیگر، دیوارهای برشی عناصر عمودی سیستم مقاوم در برابر نیروی افقی هستند. نیروهای جانبی ناشی از باد، زلزله و بارهای نشست ناهموار، علاوه بر وزن سازه و ساکنان، نیروهای پیچشی (پیچشی) قدرتمندی ایجاد می کنند.

این نیروها می توانند یک ساختمان را پاره کنند (برش دهند). تقویت یک قاب با اتصال یا قرار دادن یک دیوار سفت و سخت در داخل آن، شکل قاب را حفظ کرده و از چرخش در محل اتصالات جلوگیری می کند. دیوارهای برشی به ویژه در ساختمان های مرتفعی که در معرض باد جانبی و نیروهای لرزه ای قرار دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنها همچنین استحکام و سختی کافی برای کنترل جابجایی های جانبی را فراهم می کنند. شکل و موقعیت پلان دیوار برشی بر رفتار سازه تأثیر بسزایی دارد.

دیوارهای برشی در برابر اثر عمدتاً دو چیز مقاومت می کنند، آنها عبارتند از: برش درون صفحه و خمش درون صفحه به دلیل لنگر برشی. اگرچه علاوه بر اینها، دیوار برشی به عنوان یک عنصر سازه ای، تمایل به مقاومت در برابر برش صفحه در جهت عمودی و اثر کمانش بارهای مرده وارده از بالا را نیز دارد. بر این اساس، یک دیوار برشی ممکن است در یکی از این سه حالت شکست بخورد. حالت ها عبارتند از شکست برشی خمشی، شکست برشی افقی و شکست برشی عمودی.

دیوار برشی

کاربرد دیوارهای برشی

 • مقاومت در برابر بارهای جانبی، بارهای لرزه ای، نیروهای عمودی (گرانش)
 • نوسان جانبی ساختمان را کاهش می دهد
 • ایجاد استحکام و سختی زیاد برای ساختمان ها
 • دیافراگم عمودی صلب بارها را به پایه ها منتقل می کند
 • استحکام و سفتی زیادی را در جهت گیری ارائه میدهد
 • به طور قابل توجهی نوسان جانبی را کاهش می دهد
 • تقویت کننده ها به خوبی توزیع شده اند
 • خسارات وارده به عناصر سازه ای و غیر سازه ای را به حداقل برسانید
 • مکان و طبقه بندی طراحی دیوار برشی

محل قرارگیری دیوار برشی

 • طرح ساختار
 • مکان اصلی
 • تقارن ساختمان
 • نیروی جانبی سازه

رایج ترین و مفیدترین عمل دیوار برشی در مرکز (بخش بالابر) یا پارامتر ساختمان است. مکان پس از تجزیه و تحلیل کامل سازه تعیین می شود.

طبقه بندی طراحی دیوار برشی به این بستگی دارد:

 1. ضخامت دیوار
 2. قطر میله های ضخامت دیوار
 3. حداقل تقویت سطح ناخالص مقطع
 4. ضخامت تقویت پرده
 5. انواع دیوارهای برشی

دیوار برشی معمولاً به‌عنوان یک قاب مقاوم در برابر خمش مهاربندی شده طراحی می‌شود که معمولاً از فولاد سازه‌ای یا دیوارهای بتن مسلح و تخته‌لایه ساخته می‌شود.

دیوار برشی بتنی مسلح

برای ساختمان های مسکونی استفاده می شود. آرماتور در دو جهت افقی و عمودی ارائه می شود. اما در انتهای هر دیوار، میله ها با فاصله نزدیک و لنگر انداخته شده اند. بنابراین به نواحی انتهایی دیوارهای برشی RC عناصر مرزی یا هالتر می گویند. ضخامت دیوار دیوار برشی RC بسته به عوامل بسیاری مانند نیازهای عایق حرارتی ساختمان، قدمت ساختمان، تعداد طبقات ساختمان و غیره متفاوت است.

دیوار برشی بلوک بتنی

با استفاده از بلوک های بتنی توخالی به همراه میله های تقویت کننده فولادی ساخته شده است. آرماتور معمولاً برای به حداکثر رساندن اثر بنایی بلوک بتنی در برابر بارهای لرزه ای استفاده می شود. میلگردهای تقویتی از طریق فضاهای بلوک های بتنی در دو جهت عمودی و افقی چیده شده اند. پس از قرار دادن میله‌ها در بنایی بلوک بتنی، دوغاب بتن تازه در فضای توخالی ریخته می‌شود و اجازه می‌دهد تا گیر کند.

دیوار برشی فولادی

شامل یک دیوار ورق فولادی، ستون مرزی و تیر افقی کف است. عمل دیوار برشی فولادی بیشتر شبیه تیر صفحه ای است. دیوار ورق فولادی به عنوان شبکه یک تیر صفحه ای عمل می کند، ستون های مرزی به عنوان فلنج و تیرهای افقی به عنوان سفت کننده یک تیر صفحه عمل می کنند.

دیوار برشی تخته سه لا

از ورق های تخته سه لا و ناودانی تشکیل شده است. ورق های تخته سه لا نیروی برشی را منتقل می کنند در حالی که گل میخ ها در برابر کشش یا فشار مقاومت می کنند.

دیوار برشی لایه میانی

این نوع دیوار برشی با یک ورق تخته چندلای اضافی همراه است که در مرکز دیوار معمولی تخته سه لا چیده شده است و یک سری جفت ناودانی در دو طرف لایه میانی قرار گرفته است.

 

نتیجه

در بالا، عملکردها، عملکردها مورد بحث قرار گرفت. ملاحظات طراحی و انواع دیوارهای برشی. استفاده از آن به اجزای ساختاری ساختمان بستگی دارد. می تواند در برابر بارهای جانبی که در اثر باد، زلزله یا گاهی در اثر فشار هیدرواستاتیک یا جانبی زمین به سازه وارد می شود، مقاومت کند. این گونه بارها تمایل دارند در جهت حرکت باد یا ارتعاشات زلزله عمل کنند و به صورت جانبی به همراه یکی از دو جهت به ساختمان وارد شوند.

مطالب مرتبط
فولاد کورتن

فولاد کورتن

فولاد کورتن یا فولاد هوازدگی که اغلب با علامت تجاری...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟