وبلاگ

ریخته گری دقیق | ابعاد قطعات فولادی و عوامل تاثیرگذار

قطعات فولادی

روش ریخته گری دقیق، امکان تولید قطعات پیچیده از جنس فولاد با تلورانس های بسته و کیفیت سطح عالی را فراهم می کند. مزیت قابل توجه این روش این است که قطعات تولید شده در این روش به عملیات ماشینکاری نیاز بسیار کمی دارند. در کل استفاده از روش های دیگر، منجر به هزینه های زیاد شده یا تولید را مشکل می سازد.

دقت ابعادی ریخته گری فولاد از طریق ریخته گری دقیق در مقابل دقت ابعادی حاصل از فرآیند ماشینکاری، قابل مقایسه نیست، حتی اگر با سایر روش های ریخته گری دیگر نیز آن را مقایسه کنیم، دقت ابعادی در ریخته گری دقیق بیشتر است (CT5). البته، حتی با وجود این میزان از دقت، باز هم در قطعات تولیدی، عدم مطابقت ابعادی بوجود می آید که به دلایل مختلف رخ می دهد. این دلایل شامل موارد زیر می شوند:

  • خطاهای سیستماتیک: عملکرد نامناسب ریخته گر، مونتاژ نادرست مدل مومی و … اینگونه عیوب با بکارگیری دقیق تر و بهبود تکنولوژی مورد استفاده بر طرف می شوند.
  • خطاهای تصادفی: در اینگونه خطاها رفع نواقص، دشوار یا تقریباً غیرممکن است. عامل دیگری که روی اندازه و خصوصیات مدل مومی و ریخته گری تأثیر می گذارد، تغییر شکل می باشد. این حالت بخصوص در قسمت هایی که ضخامت دیواره ثابت نیست، رخ می دهد.

ریخته گری فولاد

عوامل اصلی موثر بر دقت ابعادی ریخته گری فولاد:

  • انبساط حجمی (انقباض): علت بوجود آمدن اینگونه عیوب، متریال استفاده شده در ریخته گری می باشد ؛ موم، مواد پوسته و مواد ریخته گری، تأثیر قابل توجهی بر دقت قالب ها و الگوهای مومی دارد.
  • تغییر شکل مدل های موم: علت عمده ایجاد این عیب، به نحوه پردازش و نگهداری مدل مومی مربوط می شود.
  • شکل پوسته: ترکیب لایه ها، روش ذوب موم، احتراق و نحوه لایه زنی در این مورد موثر است.
  • تغییر شکل خود ریخته گری: شکل سیستم راهگاهی و ورودی مونتاژ، دمای پوسته، دمای ریخته گری و نوع عایق در ایجاد این عیب اثرگذار هستند.

البته در برخی موارد قطعاتی با هندسه خاص وجود دارند که در هنگام ریخته گری دقیق، حتی اگر به هر یک از مراحل فرآیند ریخته گری فولاد توجه بیشتری هم داشته باشیم، امکان تغییر شکل در آنان وجود دارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟