وبلاگ

شرایط نگهداری میلگرد

میلگرد

میلگرد، استحکام و پایداری سازه ‌های بتنی را فراهم می ‌کند. اگرچه بتن بسیار قوی می ‌باشد، اما ممکن است یکپارچگی خود را تحت تنش‌ های کششی از دست بدهد که منجر به ترک خوردن و پوسته ‌پوسته شدن آن می‌ شود. میلگرد با جذب و توزیع تنش، به جلوگیری از ترک خوردن و پوسته ‌پوسته شدن زودرس سازه‌ های بتنی کمک می ‌کند. با این‌ حال، میلگرد معمولی از فولاد سکوریت ناتمام ساخته ‌شده و مستعد زنگ ‌زدگی است. بنابراین شرایط نگهداری و انبار میلگرد بسیار مهم می ‌باشد.

از طرفی دیگر، استفاده از میلگرد زنگ ‌زده، هنگام ساخت سازه بتنی مجاز نیست و منجر به رد شدن کار توسط بازرس ساختمان می ‌شود، مگر اینکه زنگ ‌زدگی حذف گردد. این مسئله، ‌یک مشکل آشکار در ساخت‌ و ساز برای افرادی است که با میلگرد کار می‌ کنند. بنابراین مهم است که میلگرد عاری از زنگ باشد. مهم نیست که چه نوع میلگردی را برای استفاده در پروژه ‌های خود انتخاب می ‌کنید، نگهداری صحیح آن همچنان ضروری است. ما این مقاله را درباره شرایط نگهداری و انبار میلگرد گردآوری کرده ‌ایم.

میلگرد

چگونه میلگرد را در کارگاه نگهداری کنیم؟

تولیدکنندگان میلگرد درجات مختلفی از میلگرد را برای استفاده در محیط‌ های مختلف تولید می‌ کنند. به ‌عنوان ‌مثال، یک سازنده می ‌تواند در مناطقی با اتمسفرهای با رطوبت بالا مانند نواحی ساحلی، میلگرد فولادی ضدزنگ نوع ۲۲۰۵ را که مقاومت بالاتری در برابر خوردگی دارد، استفاده کند. میلگردهای بدون پوشش، مقاوم در برابر خوردگی، روکش اپوکسی و گالوانیزه نیز ممکن است در این شرایط استفاده شوند. شرایط نگهداری و انبار میلگرد این محیط‌ ها حائز اهمیت می ‌باشد.

معمولاً در پروژه ‌های ساختمانی از انواع و درجات مختلف میلگردهای فولادی استفاده می ‌شود. برای جلوگیری از اعوجاج و خرابی ناشی از خوردگی، هر نوع میلگرد باید جداگانه نگهداری و انبار گردد. انواع مختلف میلگردهای فولادی مورد استفاده در ساخت ‌و ساز عبارتند از: میلگردهای ضدزنگ، میلگردهای فولاد کربنی، میلگردهای فولادی گالوانیزه و میلگردهای فولادی با پوشش اپوکسی. شرایط نگهداری و انبار میلگرد برای هر مدل آن، منجصر به فرد است. هر نوع از میلگرد در هنگام جا به‌ جایی و نگهداری، نیاز به مراقبت خاص خود را دارد.

شرایط نگهداری و انبار

در این بخش شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولادی به طور کلی بیان شده است، این شرایط عبارتند از:

 • میلگردها را روی یک سکوی برجسته قرار دهید. سکوها را می ‌توان از هر ماده غیر فلزی ساخت. به‌ عنوان ‌مثال، استفاده از پالت ‌های چوبی به‌ عنوان سکو گزینه ‌ای مناسب است.
 • میلگردها را می ‌توان با استفاده از یک برزنت محافظ ضخیم پوشاند و با استفاده از بلوک ‌های خاکستری در گوشه ‌ها و لبه ‌ها ایمن نگه داشت. پوشش محافظ از قرار گرفتن میلگردها در معرض عناصر خارجی جلوگیری می ‌کند.
 • میلگردهای گالوانیزه باید دور از میلگردهای بدون پوشش و مواد چوبی نگهداری شوند. این به جلوگیری از ایجاد لکه روی سطح میلگردها کمک می ‌کند. بنابراین برای میلگردهای گالوانیزه می ‌توان از هر سکوی غیر فلزی به ‌جز چوب استفاده کرد.
 • میلگردهای فولادی ضدزنگ باید از میلگردهای فولاد کربنی و سایر مواد آهنی، دور نگهداری شوند. اگر فضای کم، رعایت این ترتیب را محدود می ‌کند، میلگردهای فولادی ضدزنگ را بالاتر از همه میلگردهای دیگر قرار دهید.
 • با قرار دادن میلگردها در سوله و یا در فضای بسته، می ‌توان از خوردگی در میلگردها جلوگیری کرد. باید اطمینان حاصل شود که منطقه مستعد رطوبت، برف و باران نباشد.
 • برای شناسایی و سازمان ‌دهی آسان، انتهای کلاس‌ های مختلف میلگردها باید متفاوت رنگ ‌آمیزی شود.
 • در صورت امکان، میلگردهای فولادی باید با سیمان پلاست رنگ ‌آمیزی شوند تا از پوسته‌ پوسته شدن و زنگ ‌زدگی جلوگیری شود.
 • ذخیره‌ سازی طولانی‌ مدت را می ‌توان با چیدن میلگردها حداقل ۱۵۰ میلی‌ متر بالاتر از سطح زمین انجام داد.
 • روی‌ هم چیدن میلگردها باید با تکیه ‌گاه کافی انجام گردد تا دچار لقی، افتادگی و خم ‌شدگی نشوند.میلگرد

شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولاد ضد زنگ

شرایط نگهداری و انبار میلگرد فولاد ضدزنگ به شرح زیر می ‌باشد:

 • مواد را با استفاده از یک سکوی مناسب روی زمین قرار دهید.
 • از تماس با فولاد کربنی یا سایر مواد میلگرد خودداری کنید.
 • اگر تماس با میلگردهای آهنی اجتناب ‌ناپذیر است، آن را در قسمت بالایی قرار دهید.
 • میلگردهای فولادی ضدزنگ را زمانی که در بیرون ذخیره می ‌شوند، با استفاده از ورقه پلی ‌اتیلن بپوشانید.

شرایط نگهداری و انبار میلگرد دارای پوشش اپوکسی

نکاتی که به عنوان شرایط نگهداری و انبار میلگرد دارای پوشش اپوکسی باید رعایت گردد به شرح زیر می ‌باشد:

 • همیشه از تسمه‌ های مصنوعی برای کنترل میلگردهای اپوکسی استفاده کنید تا از آسیب به پوشش جلوگیری شود.
 • از کشیدن و برخورد میلگردها به یکدیگر جلوگیری کنید.
 • فوم بین میلگردها برای محافظت از برخورد استفاده نمایید.
 • از زنجیر و کابل لخت استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از افتادگی میلگردهای تقویت‌ کننده، از میلگردهای پخش‌کننده یا پشتی محکم استفاده نمایید.میلگرد

نکاتی درباره سفارش و تخلیه میلگردها

از ملاحظاتی که در خصوص شرایط نگهداری و انبار میلگرد مطرح می ‌باشد، نکاتی است که در زمان سفارش و تخلیه میلگردها باید رعایت گردد. این نکات به شرح زیر می ‌باشد:

 • میلگردهای تقویت ‌کننده را با در نظر گرفتن برنامه ساخت، سفارش دهید.
 • هنگامی‌که میلگردهای تقویت ‌کننده به سایت تحویل داده می ‌شود، لیست حمل ‌و نقل و برگه بارگیری را در زمانی که هر بسته تخلیه می ‌گردد، بررسی کنید.
 • با حمل دسته‌ میلگردها به‌ طور مستقیم از کامیون به ناحیه‌ انبار میلگرد‌ها، در زمان صرفه ‌جویی نمایید.
 • بسته ‌ها را در محلی قرار دهید که برای جا به ‌جایی مجدد دسترسی به آن ‌ها آسان باشد. اطمینان حاصل کنید که میلگردهای تقویت‌ کننده روی سکو قرار گرفته ‌اند تا از گل‌ و لای یا آب دور بمانند.
 • انبارها را مرتب نگه ‌دارید. میلگردهای مستقیم معمولاً بر اساس قطر و طول انبار می ‌شوند تا شناسایی آن‌ ها آسان ‌تر باشد. میلگردهای خمیده و مشابه را با هم انبار کنید.
 • برای شناسایی سریع، مطمئن شوید که همه تگ ‌های نوار در یکسر قرار دارند. وقتی میلگرد‌ها مصرف می ‌شوند، مطمئن شوید که برچسب نوار روی بسته باقی می ‌ماند و گم نمی‌ شود.

میلگرد

قفسه فولادی برای نگهداری میلگرد

جهت رعایت شرایط نگهداری و انبار میلگرد امروزه برخی شرکت ‌ها اقدام به ساخت قفسه‌ های فولادی برای نگهداری میلگرد کرده ‌اند. این قفسه‌ ها به‌ گونه ‌ای طراحی ‌شده ‌اند که علاوه بر محافظت از میلگردها، می ‌توان آن‌ ها را با خیال راحت در محل نگهداری کرد. همچنین قفسه‌ ها روند جا به‌ جایی میلگردها را بسیار آسان ‌تر می‌ کنند. مزایای استفاده از این قفسه ‌ها به شرح زیر هستند:

 • بالا بردن میلگرد از روی زمین. به این معنی که میلگرد در آب یا مواد دیگری که ممکن است باعث خراب شدن آن شود، قرار نمی ‌گیرد.
 • هر سطح از قفسه را می‌ توان برای ذخیره انواع مختلف میلگرد استفاده کرد. به این معنی که میلگردها را می‌ توان جدا نمود و به‌ راحتی قابل ‌شناسایی هستند.
 • این سیستم قفسه ‌بندی همچنین باعث می ‌شود بارگیری و تخلیه میلگرد آسان ‌تر و ایمن ‌تر گردد و به حمل ‌و نقل دستی کمتر احساس نیاز شود.
 • این سیستم قفسه ‌بندی، سایت ساخت ‌و ساز را کارآمدتر و ایمن ‌تر می‌ کند.

جمع‌ بندی

مصالح ساختمانی که به شکل مناسبی نگهداری نمی ‌شوند، مانند میلگردهای زنگ‌ زده، ممکن است مورد تائید بازرس ساختمان نباشند. علاوه بر این، مناطقی با رطوبت بالا و احتمال بارش باران یا برف بیشتر، مانند رشت، بوشهر، یاسوج و غیره خطر زنگ‌ زدگی میلگردها را افزایش می‌ دهند. بنابراین رعایت شرایط نگهداری و انبار میلگرد بسیار حائز اهمیت می ‌باشد.

h3

برای جلوگیری از پایین آمدن کیفیت میلگرد این است که آن‌ را به فضاهای داخلی و مسقف ببرید. همچنین میلگردها باید بر اساس اندازه، مدل و جنس از یکدیگر تفکیک گردند. از طرفی دیگر، برای محفوظ‌ ماندن میلگردها، باید بالاتر از سطح زمین و بر روی سکو یا قفسه‌ ای مناسب نگهداری شوند. همچنین آن ‌ها باید از نفوذ رطوبت، آب، نور خورشید و به ‌طور کلی عناصری که به‌ مرور زمان باعث تخریب آن ‌ها می ‌شود، حفظ شوند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟