وبلاگ

طراحی به کمک کامپیوتر در ساخت و ساز – مزایا و انواع

طراحی به کمک کامپیوتر

طراحی به کمک کامپیوتر نرم افزاری است که توسط مهندسان سازه، معماران، پیمانکاران و مدیران پروژه برای ایجاد نقشه ها و تصاویر دقیق از ساختمان های جدید یا طرح های پروژه استفاده می شود. این طراحی می تواند دو بعدی یا سه بعدی باشد. اندازه‌گیری‌های دقیق را مشخص می‌کند، نقص‌های طراحی را مشخص می‌کند، و تجزیه و تحلیل پیشرفته‌ای را روی طرح‌ها انجام می‌دهد. همه نرم افزارهای طراحی به کمک رایانه دارای مختصات X (افقی)، Y (عمودی) و Z (عمق) خواهند بود. با استفاده از این مختصات، کاربران می توانند بسته به نیاز، مدل های دو یا سه بعدی ایجاد کنند.

مزایای طراحی به کمک کامپیوتر [CAD] در ساخت و ساز

چندین مزیت برای پیمانکاران، مهندسان سازه، معماران و مدیران پروژه ارائه می دهد که هر یک از آنها در زیر آورده شده است.

 • مزیت اصلی نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر، درجه دقت و دقت قابل دستیابی برای نقشه های فنی است. برای برنامه‌های سفارشی‌شده، ابزارهای اتوماسیون راحت بسیاری وجود دارد که به راحتی نقشه‌های موجود را برای اصلاح سریع تغییر داده و تغییر می‌دهند.
 • با ذخیره نقشه ها و نقشه ها در ابر به پیمانکاران کمک می کند. این به پیمانکاران اجازه می دهد تا از طرح های خود در هر مکانی استفاده کنند. همچنین اگر در یک فایل اشتراکی پروژه قرار بگیرند، به راحتی می توانند تغییرات پلان ها را مشاهده کنند.
 • مدیران پروژه را قادر می سازد تا ساختمان و تمام قسمت هایی را که در آن قرار می گیرند، از تیرهای فولادی گرفته تا ریزترین پیچ ها، تجسم کنند. این یک نقشه فوق‌العاده دقیق از ساختمان را در دستان شما قرار می‌دهد و به شما امکان انعطاف‌پذیری برای تصمیم‌گیری تغییر در طرح‌ها را می‌دهد.
 • مهندسان سازه های ساختمانی می توانند نمایش های دقیق تری داشته باشند و به راحتی آنها را اصلاح کنند تا کیفیت طراحی را بهبود بخشند.
 • این نرم‌افزار معماران را قادر می‌سازد تا مدلی از الکتریسیته، لوله‌کشی و سایر عناصر را مشاهده کنند و به ایجاد یک طرح جامع‌تر کمک کنند. در نهایت، این به تغییرات کاری کمتر و شگفتی های کمتر در طول ساخت و ساز تبدیل می شود.
 • CAD

 • از اهداف طراحی و پارامترهای وارد شده مانند مواد، روش ساخت یا ساخت و هزینه ها و قدرت محاسباتی ابر استفاده می کند. بر اساس اهداف و پارامترها، قدرت رایانش ابری چندین گزینه طراحی ایجاد می کند.
 • هنگامی که طراحی یک ساختمان، جاده یا پل پیشنهادی بر روی یک پلت فرم CAD ایجاد می‌شود، تجسم‌هایی که این فناوری ارائه می‌دهد، پیش‌بینی چگونگی ظاهر سازه تمام‌شده از زمین را برای خدمه خاک‌ریزی آسان‌تر می‌کند.
 • این امکان را برای مهندسان سازه فراهم می‌کند که نقشه‌ها را تولید کنند و مشخصات را در سراسر یک زمین تجزیه و تحلیل کنند. این تحقیق طراحی‌های با اطلاعات بهتری را برای راه‌آهن و تونل‌ها امکان‌پذیر می‌سازد، بنابراین خطاهای احتمالی و پیش‌نویس‌های پرهزینه را کاهش می‌دهد.
 • این نرم افزار به ایده پردازان اجازه می دهد تا یک ایده خام را در نظر بگیرند و آن را به یک طرح سه بعدی تبدیل کنند. این به شاخه های مختلف یک تیم توسعه اجازه می دهد تا به طور متقابل یک ایده طراحی پیشنهادی را بررسی کرده و پیشنهاداتی ارائه دهند که به راحتی قابل اجرا باشد.
 • CAD به شما امکان می دهد از طریق فضای ابری به برنامه های خود دسترسی داشته باشید، بنابراین در صورت تمایل می توانید آن را در یک لحظه در تلفن همراه خود بالا ببرید.

طراحی به کمک کامپیوتر

انواع مختلف طراحی به کمک کامپیوتر [CAD] در ساخت و ساز

در بین انواع نرم افزارهای CAD مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز دو تفاوت متفاوت وجود دارد.

طراحی دو/سه بعدی برای نقشه های فنی و پیش نویس

نقشه های فنی با استفاده از نرم افزار 2D/3D CAD شکل، ابعاد و ترکیب دقیق یک شی را با توجه به ساخت آن به شما می دهد. دو نوع نقاشی وجود دارد. اولین مورد، طراحی بدون ابزار است که به عنوان طرح شناخته می شود. دومی، نقاشی انجام شده با ابزار است که به عنوان نقاشی نهایی شناخته می شود.

انواع مختلفی از نقشه های فنی وجود دارد، از جمله:

 1. نقشه های سه بعدی (ایزومتریک، پرسپکتیو)
 2. مپ های سه بعدی با نمای انفجاری
 3. نقشه های کاری کامل
 4. نقشه های جزئیات (برآمدگی های متعامد دو بعدی).

پس از آماده شدن طرح، پیش نویس ها از نرم افزار طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) برای توسعه پلان های طبقه، نقشه های مجوز ساختمان، نقشه های بازرسی ساختمان، و چیدمان های محوطه سازی استفاده می کنند.

نرم افزار CAD برای پیش نویسی می تواند برای پیش نویس طرح ها با سرعت و دقت بیشتر، بدون استفاده از شابلون و ابزار فنی طراحی استفاده شود. همچنین به کاربران اجازه می دهد تا نقشه ها را با متن، ابعاد، رهبران و جداول مستندسازی و حاشیه نویسی کنند. تکنیک 2D/3D به یک پیش نویس فنی اجازه می دهد تا در صورت بروز خطا اصلاحاتی انجام دهد. در مقایسه با طراحی دستی که در آن پیش نویس باید از ابتدا دوباره ترسیم کند، قابل اعتمادتر است.

طراحی به کمک کامپیوتر برای مدلسازی جامد

مدل سازی جامد CAD به دلیل افزایش هزینه های ساخت و ساز و ساخت سازه های پیچیده، یکی از روش های رایج مورد استفاده توسط فروشندگان مختلف برای اهداف برون سپاری است. نوع نرم افزار از ابزارهای عصر جدید برای اصلاح، ایجاد، تجزیه و تحلیل و بهینه سازی مدل های شی یا ایجاد انیمیشن و جلوه های ویژه برای ساختمان و پروژه ها استفاده می کند. توابع آن عبارتند از؛

 • نمای کامل ساختمان های پیشنهادی از زوایای مختلف با تمام عناصر، رنگ ها و اشکال برجسته.
 • بررسی تمام عناصر طراحی قبل از شروع فرآیند ساخت و ساز واقعی
 • زمانبندی تولید و محاسبه کمیت یک پروژه
 • مدل سازی جامد CAD در سه نوع ارائه می شود، CAD 3D برای Wireframe، 3D CAD برای مدل سازی سطح و CAD 3D برای مدل سازی جامد.
نتیجه

در بالا مزایا و انواع مختلف CAD مورد استفاده در ساخت و ساز مورد بحث قرار گرفت. در مقالات آتی، تجزیه و تحلیل کامل مزایایی را که برای مدیران پروژه، پیمانکاران، معماران، مهندسان سازه به ارمغان می‌آورد، و همچنین راه‌حل‌های مختلف پیش‌نویس طراحی CAD مورد استفاده در ساخت‌وساز را مورد بحث قرار خواهیم داد.

مطالب مرتبط
وال

کرتین وال

کرتین وال نوعی دیوار نازک از جنس شیشه است که...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟