وبلاگ

معماری نوین | گرایش های معماری ساختمان که باید بدانید

معماری نوین

پیچیدگی سازه ها روز به روز در حال افزایش است زیرا تقاضا برای پروژه های چند وجهی شامل جنبه های مسکونی، تجاری و سایر جنبه ها در حال افزایش است. هر یک از اجزای سازه طراحی، ساختار و الزامات فنی خود را دارند که ماهیت متفاوتی دارند، اما در عین حال برای ایجاد یک تجربه عالی باید با یکدیگر هماهنگ باشند. معماران در حال کاوش و نوآوری با چیدمان ها هستند تا حداکثر فضاهای سبز، گوشه ها و محیط را بدون انحراف از اهداف اصلی پروژه ایجاد کنند. در زیر روندهای معماری ساختمان مورد بحث قرار می گیرد.

پایداری همچنان در کانون توجه است

ساختمان پایدار، ساختمان با کارایی بالا و ساخت و ساز سبز به جای یکدیگر برای توصیف چیزی که اساساً یکسان است استفاده می شود، اگرچه تغییراتی در موضوع وجود دارد که معانی کمی متفاوت دارند. طراحی پایدار ساختمان‌های سبز را در بر می‌گیرد، اما به مجموعه‌ای وسیع‌تر از مسائل از خرد (طراحی مبلمان پایدار) تا کلان (برنامه‌ریزی شهری پایدار) می‌پردازد. سازندگان تشویق می شوند به جای توسعه زمین های جدید، در زمین های قبلا توسعه یافته بسازند.

همچنین ایجاد زیرساخت های موجود در نزدیکی مسیرهای اتوبوس و کتابخانه ها برای کاهش وابستگی ساکنان به حمل و نقل بسیار مهم است. کاهش آب بر اساس طراحی، با استفاده از توالت های کم جریان، سیستم های آب خاکستری و غیره ساخته شده است. این ساختمان ها با استفاده از طرح های کم مصرف در حال ساخت هستند. خانه‌های غیرفعال با عایق‌کاری فوق‌العاده و تکنیک‌های دیگر ساخته شده‌اند تا از پوشش محکم ساختمان و حداقل مصرف انرژی اطمینان حاصل کنند. فرآیندهایی که از انرژی پاک استفاده می کنند مانند سیستم های PV زمین گرمایی و خورشیدی نیز به طور گسترده در این ساختمان ها استفاده می شوند.

به سمت ساختمان “کربن خنثی” حرکت کنید

تمرین‌کنندگان هندی برای دستیابی به تعادل کربن صفر برای محله‌ها، ناحیه‌ها یا حتی شهرها، استراتژی‌هایی را تضمین می‌کنند که فراتر از «مقیاس ساختن» است. بنابراین، نیاز فوری به توسعه یک چارچوب طراحی کم کربن وجود دارد. ساختمان های کربن خنثی در هند معمولاً با کاهش شدید انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف انرژی، مزایای کاهش آب و هوا را ارائه می دهند. آنها همچنین از طریق مداخلاتی مانند بام های سبز و خنک به تعادل جزایر گرمایی شهری کمک می کنند.

آنها افزودنی های مهمی مانند بهبود دسترسی به انرژی به هوای کم مصرف و کیفیت بهتر هوا در داخل و خارج را ارائه می دهند. روند فعلی همگام سازی ساختمان با محیط اطراف آن است. از آنجایی که طراحی به آب و هوا پاسخگو است، ساختمان به خورشید، باد، نور و بارندگی و همچنین موقعیت مکانی پاسخ می دهد. تغییر در مصالح ساختمانی نیز به جنبش کمک می کند. موادی مانند بلوک های زمین تثبیت شده در محل ریخته می شود که انتشار کربن را در مرحله ساخت و ساز کاهش می دهد.

استفاده از نما برای زیبایی و عملکرد

نماها و دیوارهای پرده ویژگی هایی هستند که هم خانه ها و هم ساختمان های تجاری می توانند از آن استفاده کنند. از آنجایی که افراد بیشتری علیه طراحی خسته کننده و سازه های ساختمانی استاندارد شورش می کنند، نمای ساختمان احتمالاً به بخشی جدایی ناپذیر از طراحی تبدیل می شود.

در معماری، نمای ساختمان اغلب مهمترین جنبه از نقطه نظر طراحی است، زیرا لحن را برای بقیه ساختمان تعیین می کند. از منظر مهندسی ساختمان، نما نیز به دلیل تأثیری که در بهره وری انرژی دارد از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال، اگر دو ساختمان بسیار نزدیک به هم باشند، ممکن است نما در برخی مواقع مورد نیاز باشد. که دارای درجه مقاومت در برابر آتش باشد تا احتمال گسترش آتش از یک ساختمان به ساختمان دیگر کاهش یابد.

به طور کلی، سیستم های نما که به دال های بتنی پیش ساخته تعلیق یا متصل می شوند، از آلومینیوم (پودر پوشش داده شده یا آنودایز) یا فولاد ضد زنگ ساخته می شوند. در سال‌های اخیر گاهی اوقات از مواد مجلل‌تری مانند تیتانیوم استفاده می‌شود، اما به دلیل هزینه و حساسیت به رنگ‌آمیزی لبه‌های پانل، این مواد رایج نبوده‌اند. نما علاوه بر زیبایی شناختی، نقشی محوری در بهره وری انرژی و پیوند دادن نمای بیرونی به فضای داخلی ساختمان دارد. نما می تواند به طور قابل توجهی به کاهش قبض انرژی کمک کند. ممکن است فکر کنید که چگونه یک نما، بهره خورشیدی را به حداقل می رساند، که به نوبه خود، بارهای خنک کننده ساختمان را کاهش می دهد که منجر به حداقل قبض انرژی می شود.

ترند

طراحی ماژولار برای انعطاف پذیری

معماری مدولار مبتنی بر طراحی و استفاده از سیستم‌هایی است که از عناصر تکراری جداگانه (واحدهای استاندارد) تشکیل شده‌اند که از نظر اندازه، شکل و ماهیت عملکردی مشابه هستند. در هند، طراحی ساختمان مدولار به دلیل انعطاف پذیری آن در طراحی و ساخت، به طور پیوسته در حال افزایش محبوبیت است.

یک طراحی ماژولار را می توان با پارتیشن بندی عملکردی به ماژول های مقیاس پذیر و قابل استفاده مجدد گسسته، استفاده دقیق از رابط های مدولار کاملاً تعریف شده. و استفاده از استانداردهای صنعتی برای رابط ها مشخص کرد. در این زمینه، ماژولاریت در سطح مؤلفه است و دارای یک بعد، پایداری مؤلفه است. یک سیستم مدولار با این مدولاریت محدود به طور کلی به عنوان یک سیستم پلت فرمی شناخته می شود که از اجزای مدولار استفاده می کند.

ماژولار بودن مزایایی مانند کاهش هزینه (سفارشی‌سازی را می‌توان به بخشی از سیستم محدود کرد، به جای نیاز به تعمیرات اساسی کل سیستم)، قابلیت همکاری، زمان یادگیری کوتاه‌تر، انعطاف‌پذیری در طراحی، افزایش یا به‌روزرسانی بدون محدودیت نسلی (افزودن) راه حل جدید صرفاً با وصل کردن یک ماژول جدید) و حذف. ماژولار بودن در سیستم های پلت فرم، مزایایی را در بازگشت حاشیه به مقیاس، کاهش هزینه توسعه محصول و غیره ارائه می دهد.

نوین

تلفیق فناوری هوشمند

فناوری هوشمند در ساختمان های معماری مدرن گنجانده شده است. گزینه‌های مختلف کنترل پنل را ارائه می‌دهد، شرایط محیطی فضا را مدیریت می‌کند، شدت و رنگ نور را تغییر می‌دهد، دما را تنظیم می‌کند و/یا با انواع مختلف سوئیچ‌ها و سنسورهای آنها تعامل دارد.

فناوری اسمارت که در معماری ساختمان پذیرفته شده است، اینترنت اشیا، فناوری کامپیوتر، فناوری کنترل، فناوری نمایش تصویر و فناوری ارتباطات را قادر می سازد. امکانات مختلف را از طریق شبکه به یکدیگر متصل کنند. تا نیازهای اتوماسیون کل سیستم را برآورده کنند و کنترل و مدیریت راحت تری را ارائه دهند. ذکر این نکته مهم است که اتوماسیون خانگی باید قبل از شروع کار سنگین در برنامه ساخت و ساز گنجانده شود زیرا در مراحل پیشرفته تر فرآیند کامل پیچیده تر می شود.

گرایش

به سمت معماری عمودی حرکت کنید

با افزایش تراکم شهری و کاهش در دسترس بودن زمین، پدیده عمودی شدن در شهرها در سراسر جهان تشدید شده است. مشابه رشد عمودی ساختمان ها که اغلب یک موضوع تفرقه انگیز برای معماران و شهرسازان است. بسیاری از ابتکارات در بعد عمودی به دنبال امکانی برای تقویت استفاده از پوشش گیاهی در مناطق شهری بودند. باغ‌های عمودی، مزارع و جنگل‌ها، باغ‌های سبزی روی پشت‌بام، و سازه‌های مرتفع برای کشاورزی شهری، برخی از احتمالات عمودی‌سازی در کشت گیاهان هستند. که هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و تأثیرات خاص خود بر شهر و ساکنان آن هستند

. GYS Vision Towers، یک مجموعه اداری متشکل از سه برج مرتفع در گورگان – شهر هزاره نمونه کاملی از معماری عمودی است. هدف این شکل از معماری ایجاد فضاهای باز در همان منطقه و استفاده از فرصت های محور z در توسعه شهری برای افزایش پتانسیل فضایی غیرقابل دسترس است. فضای باز عمودی همزیستی از فضای باز و ساخته شده و در نتیجه ترکیبی از معماری و اهداف معماری منظر است.

معماری

استفاده از بامبو برای سهولت ساخت و ساز و معماری

بامبو به عنوان یک مصالح ساختمانی، با مقاومت فشاری بالا و وزن کم، یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی در حمایت از بتن بوده است. این امر به ویژه در مکان هایی که به وفور یافت می شود صادق است. اکثر بامبوها مقاومت کمی در برابر ارگانیسم های تخریب کننده بیولوژیکی دارند و به تکنیک های تخصصی نگهداری از بامبو نیاز دارند. طیف گسترده ای از روش های درمانی برای بهبود دوام آن شناخته شده است. با این حال، مزایای سازه های بامبو بیشتر از سادگی ساخت و ساز است.

در بسیاری از نقاط جهان، بامبو به راحتی در دسترس است، قابل تجدید است، و در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی، بسیار گران است. هنگام رشد، این گیاه نزدیک به 35 درصد اکسیژن بیشتری آزاد می کند و نزدیک به 35 درصد دی اکسید کربن بیشتری نسبت به اکثر درختان جذب می کند. عصاهای یک ساختمان را می توان چندین بار در پروژه های دیگر مورد استفاده مجدد قرار داد. سازه های بامبو همچنین می توانند به راحتی به عنوان پناهگاه بلایای طبیعی در بسیاری از مناطق جهان مستقر شوند.

معماری

پالت مواد برای معماری داخلی و خارجی

از پالت های مواد جدیدتر برای ایجاد فضاهایی با دید و وضوح بیشتر استفاده می شود. طراحان به دنبال روش‌ها و مواد خلاقانه‌ای هستند تا بُعد جدیدی به فضای داخلی از نظر بهره‌وری انرژی، استفاده و راحتی اضافه کنند. به عنوان مثال، بتن قدیمی ساده که زمانی کسل کننده و فاقد هرگونه ارزش زیبایی شناختی به حساب می آمد، اکنون نسخه ارتقا یافته و صیقلی جدیدی دارد. به طور فزاینده ای در طراحی های داخلی و خارجی مدرن امروزی استفاده می شود.

نورپردازی ساخته شده از بتن نیز با بهره گیری از طراحان متعدد از ویژگی های سخت سایش و سودمند مواد، که طرح های نورپردازی مینیمال را ایجاد کرده است، علامت خود را نشان داده است. متریالی که به عنوان متریال ترکیبی در معماری مرسوم هند استفاده می‌شود، اکنون در کانون توجه قرار گرفته است. فولاد با ویژگی های کارایی و پایداری خود، ماده جدید مورد علاقه بسیاری در زمینه معماری است.

معماری

نتیجه

آینده متعلق به نوآوری در طراحی های داخلی و خارجی است. یک سازه تنها زمانی به عنوان یک قطعه واقعی از درخشش معماری در نظر گرفته می شود که چیزی غیرعادی را به نمایش بگذارد. معماران مدرن به شدت از محیط و تأثیر ساخت و ساز بر محیط و همچنین زیبایی شناسی محلی آگاه هستند. بنابراین برخلاف گذشته مفهوم پایداری و بهره وری انرژی جزء لاینفک تمامی پروژه های معماری مسکونی و تجاری در کشور شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟