وبلاگ

میلگرد ادکا یا اتکا

میلگرد اد
میلگرد ادکا یا اتکا یکی از انواع میلگرد یا آرماتور است که از عملیات خمکاری تولید می شود. مهمترین کاربرد میلگرد ادکا تقویت محل اتصال تیرچه به تیر است و به این ترتیب مانع از لغزش تیرچه در محل اتصال می شوند. میلگرد ادکا از نظر شکل ظاهری دو قسمت مستقیم و یک قسمت مورب دارد. قسمت های مستقیم نقش افزایش گیرایی را بر عهده دارند. زاویه قسمت منحنی نیز توسط طراح و معمولا ۴۵ درجه در نظر گرفته می شود. استفاده از میلگرد ادکا باعث تقویت سقف و جلوگیری از ترک خوردن آن می شود. همچنین ارتعاشات سازه نیز کم شده و خیز سقف کاهش می یابد.
میلگرد ادکا

میلگردی که به آن میلگرد ادکا، اتکا، اودکا یا اوتکا نیز گفته می شود از مهمترین انواع آرماتور است که در سقف های تیرچه بلوک استفاده می شود. اصولا تیرچه ها در محل اتصال به تیر ضعیف هستند و این احتمال وجود دارد که به راحتی از روی تیر بلغزند به همین دلیل لازم است تا محل اتصال تیر به تیرچه تقویت شود و این کار به وسیله ی این میلگرد انجام می شود.

ادکا به چه معناست؟

ادکا کلمه ای روسی به معنای ادکا ست و از آن جا که ظاهر این نوع میلگرد به گردن اردک شباهت دارد به آن میلگرد ادکا گفته می شود.

شکل میلگرد ادکا

میلگرد ادکا از دو قسمت صاف و یک قسمت مورب تشکیل شده است. قسمت صاف میلگرد گیرایی لازم را فراهم میکند و قسمت مورب که معمولا دارای زاویه 45 درجه است با نیروی برشی مقابله می نماید.

اگر طول قسمت صاف میلگرد ادکا به اندازه کافی بلند باشد می تواند گیرایی لازم را ایجاد کند اما اگر طول آن کم باشد می توان با ایجاد خم 90 یا 180 درجه در انتهای میلگرد اتکا گیرایی لازم را ایجاد کرد.

این میلگردها شکل های متنوعی دارند و طراحی آن با توجه به شرایط و استانداردها طبق نظر طراح انجام می شود.

در شکل زیر نمونه از میلگرد اتکا قابل مشاهده است.

میلگرد

مزیت استفاده از میلگرد ادکا

  • استفاده از ادکا باعث استحکام سقف و جلوگیری از ترک خوردن سقف در محل تیرها می شود.
  • در مواقع خطر و زمانی که سازه از هم گسیخته می شود مانع از فرو رویختن کامل سقف می شوند.
  • خیز سقف را کم می کنند.
  • میلگردهای ادکا بارهای وارد شده بر میلگردهای کششی اصلی را کم می کنند.
  • دامنه ارتعاشات را کم می کنند.
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟