وبلاگ

میلگرد | هزینه های انبارداری تا حمل و نقل

میلگرد
میلگرد – انبارداری‌ و نگهداری میلگرد و محصولات فولادی یک موضوع کاملا تخصصی می باشد ودرصورتی که به درستی انجام نشود فرد و یا شرکت ها متحمل هزینه و خسارات جانی و مالی فراروانی خواهند شد. امروزه انبارداری به یک تخصص حرفه ای تبدیل شده است. هرچند یکسری از شیوه ها و اصول انبارداری مشترک و مرسوم است اما در بسیاری ازانبارها طرز نگهداری کالا و محصول منحصر به فرد بوده و قوانین خاص خود را دارد. آنچه باعث شده انبارداری به یک مسئله مهم تبدیل شود. نگهداری صحیح، چیدمانِ، کنترل موجودی، نحوه ورود و خروج و از همه مهم تر صرفه جویی در بسیاری از‌هزینه ها است.

میلگرد

دراین قسمت قصد داریم به بررسی انبارداری میلگرد و‌همچنین هزینه انبارداری میلگرد بپردازیم. انبارداری میلگرد به سه فاکتور کیفیت، جنس و قیمت میلگرد بستگی دارد.

شرایط نگهداری میلگرد

  • یکی از اصلی ترین شرایط نگهداری میلگرد این مورد است که نباید درکنار مواد خورنده و مضر نگه داشته شود.
  • میلگرد ها باید به نحوی چیده شوند که حداقل 15 سانتی‌متر از سطح زمین فاصله داشته باشند.
  • میلگرد های مصرفی با قطر8 میلی‌متر و کمتر باید به صورت کلاف تحویل داده شود.
  • در صورتی که میلگرد در شرایط نمناک ورطوبتی قرار بگیرد دچار زنگ زدگی شده و استحکام خود را از دست خواهد داد.
  • دشمن اصلی میلگرد گرد و خاک است. رد صورتی که میلگرد برروی خاک افتاده و یا اینکه گردو خاک بروی میلگرد بنشیند، املاحی که درون خاک وجود دارند به تدریح باعث خوردگی و آلودگی میلگرد خواهد شد.
  • درصورتی که میلگرد به خاک آلوده شود، قبل از بکار گیری حتما باید زنگ و روطوبت زدوده و آلودگی برطرف شود.
  • میلگرد ها باید براساس گرید‌ها به طورجداگانه در مکانی مشخص انباشته شود.
  • درصورتی که میلگرد ها قطری مشابه داشته اما از نظر مقامت ومشخصات فیزیکی متفاوت باشند باید آن ها در مکان های جداگانه چیده شوند.
  • قفسه بندی یکی از بهترین روش های نگهداری میلگرد و دیگرد محصولات فولادی می باشد. با ایجاد قفسه نه تنها نظمی خاص برقرار می شود بلکه دستری آسان تر و سریع تر نیز مهیا می شود. از این روش جهت کم کردن هزینه های انباداری نیز استفاده می شود.

هزینه انباداری میلگرد

میلگرد

به طوری کلی این هزینه ها شامل خدمات مصرفی مانند (آب ، برق، گاز، تلفن و برخی از انبار های مدرن هزینه اینترنت) سیستم اطفای حریق، دوربین مدار بسته، نگهبانی 24 ساعته، داشتن باسکول 60 تنی ، تجهیزات مدرن و ایمن بارگیری و تخلیه و سیستم حمل و نقل کارآمد می باشد. که با مدیریت درست در هریک از موارد گفته شده می توان در هزینه صرفه جویی کرده و نیز انبار ایمن داشته باشیم.

یکی از موارد که در داشتن انبار میلگرد حائز اهمیت است، موقعیت مکانی آن است. زیرا مسئله حمل میلگرد بسیار مهم بوده و هرچقدر میزان دسترسی به انبار بیشتر و سریعتر باشد از هزینه های جانبی کاسته خواهد شد. برخی از شرکت ها به دلیل نداشتن نیرو متخصص ویا برای اینکه یکسری از هزینه های یاد شده را متحمل نشوند. خدمات انبارداری را به یک شرکت دیگر سپرده و فقط هزینه انبارداری پرداخت می کنند.

کرایه حمل میلگرد

میلگرد

کارخانه های متعددی در سرتاسر کشور اقدام به تولید میلگرد می نمایند. با توجه به فاصله ای که بین محل تولید و انبار میلگرد وجود دارد چاره ای به جز حمل و نقل میلگرد نیست. این حمل و نقل علاوه بر جنبه های اقتصادی از نظر فنی نیز می بایست مورد توجه قرار گیرد. چنانچه نکات فنی و ایمنی در حمل میلگرد رعایت نشود ممکن است باعث آسیب به بار و یا حتی خسارات جانی شود. بنابراین لازم است که برای حمل میلگرد از طریق شرکت های باربری مجاز اقدام شود. میلگردهای تولیدی کارخانه معمولا در طول 12 متر و به صورت بندیل به بازار عرضه می شود. برای جابجایی این بندیل های میلگرد باید از تریلر کفی استفاده کرد.

حمل میلگرد

کارخانه های متعددی در کشور اقدام به تولید میلگرد می نمایند. با توجه به اینکه بین مراکز تولید میلگرد و محل انبار آن فاصله وجود دارد، حمل و نقل میلگرد همواره از موضوعاتی بوده است که از نظر اقتصادی مورد توجه خریداران قرار داشته است. علاوه بر مسائل اقتصادی از نظر فنی نیز حمل و نقل میلگرد نکاتی دارد که باید به آن توجه کرد. چنانچه نکات فنی و ایمنی در حمل میلگرد رعایت نشود ممکن است باعث آسیب به بار و یا حتی خسارات جانی شود. بنابراین لازم است که برای حمل میلگرد از طریق شرکت های باربری مجاز اقدام شود.

شرایط حمل

میلگردهایی که برای ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند در طول 12 متر درکارخانه تولید می شوند و به صورت بندیل دسته بندی می شوند. تعداد شاخه میلگرد موجود در هر بندیل با توجه به سایز میلگرد متفاوت است. وزن بندیل های کارخانه های مختلف نیز متفاوت است. به عنوان مثال کارخانه ذوب آهن اصفهان که یکی از شناخته شده ترین تولیدکنندگان میلگرد در کشور است، وزن هر بندیل آن بین 4.5 تا 5 تن است. تعداد شاخه های موجود در هر بندیل نیز متفاوت است.

برای اینکه بدانیم در هر بندیل چند شاخه وجود دارد باید وزن هر بندیل را بر وزن بندیل تقسیم کنیم. همانطور که گفته شد با توجه به اینکه هر شاخه میلگرد 12 متر طول دارد برای حمل آن باید از تریلر کفی استفاده کرد. تریلر کفی کامیونی ست که قسمت بار آن دیواره ندارد. از کفی برای حمل کانتینرها، حمل بارهای غیر استاندارد، حمل خودروهای سنگین و همچنین مقاطعی مانند میلگرد، تیرآهن، نبشی و … استفاده می شود. ظرفیت حمل تریلی 23500 کیلوگرم می باشد که تا 25 تن نیز قابل افزایش است. به یک بار 24 تنی میلگرد در اصطلاح یک ظرفیت گفته می شود. بسیاری از کارخانه حداقل مقدار فروش میلگرد آن ها یک ظرفیت میلگرد است.

نکات ایمنی حمل میلگرد

حمل

با توجه به آنکه از تریلر کفی که فاقد لبه است برای حمل میلگرد استفاده می شود، باید پیش از حرکت نسبت به بستن بار به کمک زنجیر اقدام نمود. هر چند میلگرد به دلیل حجم کم و وزن بالا به راحتی بر روی کفی می نشیند اما بستن آن الزامی ست. نکته ای که مورد حمل میلگرد باید توجه کرد این است که گاهی در کنار میلگرد بارهای دیگری مانند تیرآهن و نبشی نیز بر روی کفی قرار داده می شود.

در هنگام بستن بار باید به این مساله دقت کرد که علاوه بر میلگرد، تیرآهن، نبشی و … نیز به خوبی بسته شوند. در غیر این صورت در اثر ترمز شدید و یا حرکت ممکن است سایر مقاطع به راحتی روی هم سر خورده و باعث خسارت جدی شوند. نکته ای که در زمان حمل میلگرد باید به آن توجه داشت این است که وزن میلگردهای هر کارخانه با کارخانه ی دیگر متفاوت است و از طرف دیگر وزن میلگرد یک کارخانه نیز ممکن است با آنچه در مشخصات و استانداردهای آن کارخانه اعلام شده است متفاوت باشد. بنابراین ملاک وزن میلگرد همان میزانی ست که باسکول نشان میدهد.

هزینه های حمل

هم اکنون بیشتر از 40 کارخانه تولید میلگرد در کشور مشغول به فعالیت هستند از طرف دیگر انبارهای متعددی نیز در شهرهای مختلف قرار دارد که می تواند میلگرد مورد نیاز مصرف کنندگان را تامین کند. نکته ای که در زمان خرید میلگرد باید به آن توجه داشت این است که به منظور کاهش هزینه های حمل و نقل بهتر است میلگرد از نزدیکترین مکان ممکن تهیه شود. به عنوان مثال اگر پروژه ای در شهر تبریز انجام می شود تامین میلگرد از جنوب کشور چندان از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهد بود مگر اینکه به دلیل ویژگی خاص میلگرد تولیدی یک کارخانه انتخاب جایگزین برای آن ممکن نباشد.

بنابراین در نظر گرفتن مسافت حمل و هزینه های آن می تواند موجب کاهش هزینه ی تمام شده ی پروژه شود. حمل میلگرد شامل هزینه ی انبارداری، هزینه بارگیری و هزینه ی حمل و نقل است که می بایست در محاسبات خود آن ها در نظر گرفت. هزینه حمل و نقل نیز شامل کمیسیون شرکت باربری و همچنین دستمزد راننده است. لازم به ذکر است که تمام هزینه های ذکر شد بر عهده ی خریدار است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟