وبلاگ

ورق های ضدسایش

ورق ضدسایش
ورق ضد سایش از مقاومت بالایی در برابر ضربه و سایش برخودار هستند و به همین دلیل در صنایع مختلف و به ویژه صنایع سنگین و ساخت ماشین آلات کاربرد بسیار زیادی دارند. امروز در سرتاسر دنیا کارخانه های متعددی اقدام به تولید گریدهای مختلف فولادهای مقاوم به سایش یا wear resistant steel کرده اند. این ورق ها در اغلب موارد با نام تجاری که سازنده تعیین کرده است مشخص می شوند. در پاره ای از موارد از عدد سختی برینل نیز برای ایجاد تمایز بین ورق ها استفاده می شود. از جمله مهمترین و شناخته شده ترین برندهای ورق های ضد سایش در بازار می توان به ورق های راک استار، دیلیدور، دورستات و کرسابرو نام برد. هر کدام از این ورق ها در گریدهای مختلفی تولید می شوند و کاربرد عمده ی آن ها نیز در ساخت تجیهزات و ماشین آلات سنگین است. در ادامه ای این مقاله ما به معرفی هر کدام از این برندها پرداخته ایم و خصوصیات آن ها را مطرح کرده ایم.

سایش در فولادها

ورق ضدسایش

سایش پدیده ایست که در آن دو یا چند قطعه در تماس مداوم با یکدیگر قرار دارند و در اثر خراش یا چسبندگی بخشی از جرم قطعات از سطح آن ها جدا می شود. این مساله باعث می شود تا به مرور زمان قطعات استحکام خود را از دست بدهند.

قطعات ساییده شده به دلیل اینکه عملکرد مناسبی ندارند باید تعویض شوند و همین مساله می تواند بار مالی زیادی برای صنایع به همراه داشته باشد از طرف دیگر از قطعه به موقع تعویض نگردد احتمال بروز خسارات مالی و جانی بیشتر وجود دارد. به همین دلیل است که در صنایعی که در معرض سایش قرار دارند استفاده از نوعی فولاد که بتواند در برابر سایش مقاومت داشته باشد بسیار حائز اهمیت است. البته لازم به ذکر است که فولاد به خودی خود از مقاومت خوبی در برابر سایش برخوردار است اما در برخی کاربردها به مقاومت بالاتری نیاز است که این کار به وسیله ای تغییر در ساختار و همچنین فرایند تولید فولاد ایجاد می شود.

فولاد مقاوم به سایش چیست؟

از نام آن مشخص است. فولاد مقاوم به سایش فولادی ست که در برابر سایش مقاومت بیشتری نسبت به فولادهای معمولی دارد.

تحقیقات نشان داده است که هر چه فولاد سخت‌تر باشد مقاومت آن در برابر سایش نیز بیشتر است. افزایش سختی فولاد نیز با اضافه کردن درصد کربن موجود در آن ممکن است. اما افزایش مقدار کربن یک مشکل به همراه دارد و آن این ست که باعث افزایش شکنندگی و ترد شدن فولاد می شود. برای جبران این مساله در ساختار فولادهای ضد سایش از درصدی عناصر آلیاژی مانند بور، منگنز، نیکل، سیلیسیم، مولیبدن، گوگرد و فسفر نیز استفاده می شود.

در کنار ساختار شیمیایی فولادهای مقاوم به سایش فرایند تولید و عملیات حرارتی که روی آن انجام می شود نیز باعث افزایش سختی و شکل پذیری بهتر فولاد ضد سایش می شود.

عملیات حرارتی که روی فولاد ضد سایش انجام می شود شامل دو مرحله است. مرحله کوئنچنیگ و مرحله تمپرینگ.

در مرحله کوئنچنیگ دمای فولاد تا حدود ۸۵۰ درجه افزایش داده شده و سپس با پاشش آب به سرعت خنک می شود. این کار باعث می شود تا ساختار کریستالی فولاد تغییر کند و به درجات بالاتری از سختی برسد.

در مرحله تمپرینگ فولاد مجددا حرارت داده می شود. اما این بار در دمای کمتر و سپس در هوای آزاد خنک می شود.

انواع فولاد ضدسایش

ورق ضدسایش

ورق های ضد سایش عموما با نام های تجاری که توسط شرکت سازنده مشخص است شناخته می شوند. در ادامه برخی از شناخته شده ترین ورق های ضد سایش معرفی خواهند شد.

ورق فولاد دورستات (Durostat)

از تولیدات شرکت اتریشی وستالپاین است. این ورق های فولادی جز بهترین ورق های ضد سایش تولید شده به شمار می آیند که در کشور ما نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ورق دورستات از بالاترین درجه سختی در میان فولادهای ضد سایش برخوردار است و درجه ساختی آن در مقیاس برینل بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ قرار دارد.

ورق دورستات چقرمگی بالا و جوش پذیری بسیار خوبی دارد و پیش از عملیات جوشکاری نیازی به پیش گرم شدن نیز ندارد. از این ورق به طور گسترده درصنایع سنگین و برای ساخت ماشین های راه سازی مانند لودر، کمپرسی، صنایع معدن، تولید سیمان، ماشین آلات کشاورزی و … استفاده می شود.

ورق ضد سایش دیلیدور (Dillidur)

ورق دیلیدور تولید شرکت آلمانی Dillinger است. این ورق در گریدهای ختلفی تولید می شود. از نظر میزان کربن ورق های دیلیدور به سه دسته کربن پایین (V)، کربن متوسط (L)و کربن بالا(C) تقسیم بندی می شوند.

از معروف ترین گریدهای ورق دیلیدور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • 275C
  • 325L
  • 400V
  • 450V
  • 500V

هر کدام از این گریدها از مقاومت به سایش، جوش پذیری، ظرفیت شکل پذیری در دمای پایین، ظرفیت شکل پذیری در دمای بالا، قابلیت ماشین کاری و درجه سختی با هم متفاوت هستند.

از ورق های ضد سایش دیلیدور در ساخت قطعات و تجهیزات و ماشین آلات صنعتی و ساختمانی استفاده می شود.

ورق ضد سایش کرسابرو (Creusabro)

کپشن

مجموعه ای از ورق های ضد سایش در گریدهای مختلف است که تولید شرکت ارسلورمیتال می باشد. ورق کرسابرو از مقاومت سایشی بسیار بالایی برخوردار و به راحتی می تواند بارهای سنگین را تحمل کند. از این ورق برای ساخت تجهیزات و وسایل در شرایط کاری بسیار دشوار و خشن استفاده می شود.

ورق کرسابرو به گریدهای مختلفی تقسیم بندی می شود

  • کرسابرو M
  • ورق کرسابرو دوآل
  • کرسابرو 4800
  • ورق کرسابرو 8000

هر کدام از این گریدها از مقاومت سایشی، استحکام و مقاومت کششی متفاوتی برخودراند که در مقاله ای دیگر به تفصیل در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد.

ورق ضد سایش راک استار

از جمله شناخته شده ترین ورق های ضد سایش به خصوص در بازار ایران ورق راک استار ساخت کارخانه Essar Steel هندوستان است که از مقاومت بالایی در برابر سایش به همراه جوش پذیری و شکل پذیری خوبی برخوردار است. این ورق در سختی های ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰ و ۷۰۰ برینل تولید می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟