وبلاگ

ورق گالوانیزه | بسته بندی

ورق گالوانیزه
به ورق فولادی که با فلز روی یا zn پوشش داده شده، ورق گالوانیزه گفته می‌شود. ورق گالوانیزه به دو صورت رول و فابریک تولیدو به بازار عرضه میگردد. همچنین  ورق گالوانیزه از لحاظ شکل گیری کریستال (گل) به سه دسته بدون گل، گل‌ریز و گل درشت تقسیم بندی می شود. به منظور بسته بندی ورق گالوانیزه روش های گوناگونی موجود است که در ادامه راجع به آن به صورت کامل ذکر شده است.
محصولات گالوانیزه از پرکاربردترین ورق های صنعت فولاد می باشند و به همین جهت نگه داری و بسته بندی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. آنچه در این نوشتار مورد بررسی و تحقیق قرارخواهد گرفت تعریفی از ورق گالوانیزه و اهمیت و روش های بسته بندی ورق گالوانیزه خواهد بود.

ورق گالوانیزه چیست؟

ورگ

ورق فولادی که بر سطح آن فلز روی آغشته شده باشد ورق گالوانیزه گفته می شود و به این فرآیند، گالوانیزه می‌گویند. میزان پوشش روی بر سطح ورق بر اساس جرم فلز روی، متفاوت است در محدوده 100 الی 350 گرم بر متر مربع قرار دارد.

ورق گالوانیزه به دو صورت رول و فابریک تولید می شود. ورق رول گالوانیزه از ضخامت 18/0 میل الی 6 میل با دو عرض 100 سانتی‌متر و 125 سانتی‌متر در بازار موجود می باشد. همچنین ورق فابریک گالوانیزه با اندازه های 2000*1000 میلی‌متر و 2500*1250 میلی‌متر تولید می شود. وزن هر ورق رول گالوانیزه با توجه به عرض و ضخامت آن حدود 5 الی 7 تن می باشد.

کاربرد ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه دارای کاربردهای وسیعی می باشد که در مصارف مختلف به علت عدم زنگ زدگی، عمل خورندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند در نتیجه در هر مکانی که امکان زنگ زدگی وجود دارد استفاده از ورق گالوانیزه امری مفید است.

 • صنعت اتومبیل
 • درصنعت کشاورزی
 • صنعت حمل و نقل
 • پانل های ساندویچی
 • صنعت خودرو سازی و کارخانجات
 • رابیت های مصرف شده در سقف ها
 • صنایع کاغذ و لوله
 • ساختمان سازی و پروژه های عمرانی
 • یخچال ها
 • کابینت ها و قفسه ها آشپز خانه
 • ساخت بشکه و تانک های ذخیره
 • سیستم تصفیه هوا و خنک‌کننده(کانال های کولر)
 • مصارف خانگی
 • صنعت الکترونیک
 • تابلو های راهنمایی
 • بدنه کاروان ها
 • تابلو ها و بیلبوردهای تبلیغاتی
 • شیروانی ساختمان
 • لوله های آب و بخاری

اهمیت ورق گالوانیزه: این نوع از ورق‌ها به صورت گسترده در صنایع مختلف و ساختمان‌سازی کاربرد دارند؛ به همین دلیل، فرایند ساخت  آن‌ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است.

تجربه نشان داده است که اگر ورق‌های گالوانیزه به طور استاندارد و اصولی بسته‌بندی نشوند، به سرعت تخریب شده و خواص خود را از دست خواهند داد. بنابراین در این مقاله می‌خواهیم قصد داریم شما را با فرآیند بسته بندی آشنا کنیم.

اهمیت بسته بندی ورق گالوانیزه

بعد از تولید ورق گالوانیزه نکته ای که بسیار حائز اهمیت است نحوه بسته بندی آن است. ورق گالوانیزه پس از تولید وارد مرحله کنترل می شود و اگر از این نظر مشکلی نداشته باشد وارد فرآیند بسته بندی می‌شود.  در این مرحله، معمولا از تسمه فولادی ، تسمه گالوانیزه، ورق‌های کاغذی، مقوا و پالت‌های چوبی برای بسته‌بندی کردن ورق‌ها استفاده می‌شود.

دلایل اصلی بسته بندی ورق گالوانیزه

گالوانیزه

پیشگیری از تخریب و آسیب دیدن سطح ورق

مهم‌ترین دلیل برای بسته‌بندی کردن محصولات گالوانیزه این است که آن‌ها را از تخریب و آسیب‌های سطحی  محافظت کنیم. همان‌طور که گفتیم، در ورق‌های گالوانیزه یک پوشش نازک از فلز “روی” وجود دارد که همین پوشش نازک باعث مقاومت آن در برابر آسیب‌ها می‌شود.

حمل و نقل راحت و آسان ورق گالوانیزه

یکی از مزایای بسته بندی ورق گالوانیزه حمل اسان و راحت آن می باشد. از آنجا که ورق‌های فولادی دارای ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند، جابه‌جا کردن آن‌ها بسیار مشکل است و اگر به درستی بسته‌بندی نشوند، حمل و نقل آن‌ها سخت می‌شود. به همین منظور، معمولا ورق گالوانیزه را به صورت رول شده و با تسمه‌های فولادی بسته‌بندی می‌کنند.

افزایش مدت زمان نگهداری

جالب است بدانید که اگر فرایند بسته‌بندی ورق گالوانیزه به درستی انجام شود، مدت زمان نگه‌داری آن نیز افزایش پیدا می‌کند؛ چراکه در این بسته‌بندی‌ها تمامی سطوح و لبه‌های ورق پوشش داده شده و از زنگ زدن آن‌ها جلوگیری می‌شود. بنابراین مدت زمان بیشتری می‌توان آن‌ها را در انبارها نگه‌داری کرد.

انواع روش بسته بندی ورق گالوانیزه

بسته‌بندی 601 ورق‌ گالوانیزه

ساده‌ترین نوع بسته بندی برای محصولات فولاد روش 601 می باشد که در آن از لبه های داخلی و خارجی ورق محافظت می شود و خبری از پوشش های محافظ سطحی نیست. بنابراین اگر نیاز دارید ورق گالوانیزه را در مدت زمان طولانی در انبار نگه داری کنید بهتر است از این روش استفاده نکنید.

بسته‌بندی 621 گالوانیزه

پرکاربردترین روش های بسته بندی ورق گالوانیزه روش 621 است که در آن تمامی سطوح توسط ورق های محافظ، پوشانده می شود. علاوه بر آن استفاده از کاغذهای ضد اب به عنوان محافظ از لبه های داخلی و خارجی ورق نیز از دیگر ویژگی های این نوع بسته بندی است.

به منظور محکم کردن رول‌ها نیز از دو تسمه‌ی محیطی و چهار تسمه‌ی شعاعی کمک گرفته می‌شود که نسبت به روش قبلی از استحام بالاتری برخوردار است.

بسته‌بندی 631 ورق گالوانیزه

این نوع از بسته‌بندی شباهت زیادی به مدل 621 دارد اما یک تفاوت مهم دارد و آن استفاده از پالت‌های چوبی است! این پالت‌ها در زیر ورق‌های رول شده قرار گرفته و مانع از حرکت خود به خودی آن‌ها می‌شود.

بسته‌بندی 641 ورق گالوانیزه

بسته‌بندی 641 کامل‌ترین نوع بسته‌بندی در ورق‌های گالوانیزه است که در آن، همه‌ی سطوح ورق و لبه‌های داخلی و خارجی توسط کاغذ ضد آب و پوشش‌های مخصوص محافظت می‌شود. به همین دلیل، ورق‌های گالوانیزه‌ی بسته‌بندی شده با این روش را می‌توان به مدت طولانی‌تری در انبار نگه‌داری کرد. البته باید گفت هزینه‌ی این بسته‌بندی نیز بسیار بالاست و برای برخی از کاربردها به هیچ وجه صرفه‌ی اقتصادی ندارد.

بسته‌بندی 651 ورق گالوانیزه

بسته‌بندی ورق گالوانیزه به روش 651 معمولا برای صادرات به کشورهای دیگر انجام می‌شود؛ چراکه از نظر محافظت سطحی و لبه‌ای دقیقا مشابه بسته‌بندی 641 است و برای حمل و نقل راحت‌تر به پالت‌های چوبی نیز مجهز شده است.

نکات بسته بندی ورق گالوانیزه

ورق

بسیاری از کارشناسان محصولات گالوانیزه معتقدند که برای بسته‌بندی این ورق‌ها باید نکات ضروری را در نظر گرفت تا خطرات احتمالی و آسیب‌های مالی و جانی به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا کند. برخی از این نکات شامل موارد زیر است:

مراقبت از تسمه های فولادی

تسمه‌های پیچیده شده در اطراف رول‌ها بسیار مستحکم هستند اما در اثر کشیده شدن ممکن است پاره شده و آسیب‌های جدی به کارگران وارد کنند. به همین دلیل، بهتر است برای جابه‌جایی ورق‌ها از لوازم مربوط استفاده کرده و از کشیدن تسمه‌ها روی زمین خودداری کنید.

استفاده از لوازم ایمنی

استفاده از کلاه ایمنی، دستکش، کفش مخصوص و عینک مناسب برای حمل و نقل ورق‌های گالوانیزه بسیار ضروری است. زیرا تیز بودن لبه‌ها و وزن بسیار زیاد آن‌ها ممکن است باعث ایجاد خطرات غیرقابل جبران شود.

دقت در انبارداری ورق گالوانیزه

محصولات فولادی و گالوانیزه در اثر انبارداری نامناسب به سرعت تخریب شده و آسیب می‌بینند؛ بنابراین از قرار دادن این بسته‌بندی‌ها در تماس با رطوبت خودداری کرده و از تهویه‌ی مناسب انبار اطمینان حاصل کنید. در غیر این‌صورت سطوح گالوانیزه دچار شوره زدن خواهد شد.

جمع‌بندی : گالوانیزه از پرکاربردترین ورق های صنعت فولاد می باشند و به همین جهت نگه داری و بسته بندی آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این نوع از ورق‌ها به صورت گسترده در صنایع مختلف و ساختمان‌سازی کاربرد دارند؛ به همین دلیل، فرایند ساخت  آن‌ها نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. بعد از شکل گیری ورق ها و محصولات گالوانیزه نکته ای که بسیار اهمیت دارد نحوه بسته بندی و انواع بسته بندی است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟