وبلاگ

پروفیل | تعاریف و کاربردها

پروفیل

زمانی که فولاد را از طریق روش های مختلف مانند نورد، کشش یا فشردن شکل می دهند، یکی از محصولات کاربردی فولاد با نام پروفیل تولید می شود. پروفیل در انواع و اشکال مختلف تولید می شود، هر یک از انواع پروفیل استفاده ای خاص و متفاوت دارند. با توجه به نوع و نحوه تولید، پروفیل را برای کاربردهای متنوع در صنایع مختلف استفاده می کنند. یکی از شناخته شده ترین کاربردهای این محصول در تقویت بتن و سازه ساختمان است. برای آشنایی بهتر با پروفیل و انواع آن کافی است تا انتهای متن با ما همراه باشید، در ادامه شما را با انواع و کاربرد هر یک و عوامل موثر بر قیمت پروفیل ، آشنا خواهیم کرد.

کاربرد پروفیل چیست؟

پروفیل به طور کلی در دو نوع صنعتی و ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کاربردهای اصلی پروفیل صنعتی می توان به استفاده آن در صنایع خودرو سازی، نظامی و…  اشاره کرد. کاربرد پروفیل در ساختمان نیز شامل مواردی مانند ساخت درب و پنجره، نرده راه پله، حفاظ تراس، نمای ساختمان، پوشش سقف، کرکره مغازه، لوازم ورزشی، ساخت پل و زیبایی سازی شهری است.

 1. بخش عمده ای از پروفیل در ساخت درب و پنجره آهنی استفاده می شود.
 2. نمونه هایی از پروفیل با اشکال مربع و مستطیل که ابعادی کوچک دارند، برای نرده های فلزی درب و پنجره های منازل، حفاظ کنار پله ها، حفاظ نرده ای برای دیوارهای کارخانه و زمین های خصوصی، نرده پیاده روها و خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. مدل های قوطی ستونی مربع و مستطیل شکل که دارای ابعاد بزرگ تر هستند نیز در موارد متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند.
 4. پروفیل هایی با مقاطع Z شکل در ساخت سقف سوله ها کاربرد دارند.
 5. پروفیل همچنین در ساخت لوازم پزشکی چون تخت های بیمارستانی، اسباب حمل بیمار و وسایل آزمایشگاهی نیز کاربرد دارند.

کاربرد پروفیل در ساختمان سازی

همان طور که در ابتدا گفته شد یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین کاربردهای پروفیل، در ساختمان سازی است. در صنعت ساختمان سازی از مصالح فراوانی بهره گیری می شود که هر کدام به نوعی در تکمیل شدن ساختمان نقش دارند. یکی از این مصالح که کاربرد متعددی در ساختمان سازی دارد، پروفیل است. نوع ساختمانی این محصول به نام پروفیل 508 یا پروفیل لنگه دری در ساخت درب و پنجره به کار می رود. پروفیل ‌ها از زمان‌ های بسیار قدیم به دلیل استحکام و خواص بسیار عالی برای ساخت ‌و ساز به کار می ‌روند. به‌ جرات می ‌توان گفت در اجرای هر نوع پروژه ساختمانی حداقل از یک نوع پروفیل استفاده می شود. پروفیل هایی که برای ساخت درب و پنجره استفاده می شوند با دو سطح مقطع باز و بسته هستند. از دیگر کاربردهای پروفیل در ساختمان می توان به ساخت نرده راه پله، حفاظ تراس و نمای ساختمان اشاره کرد.

پروفیل

معرفی انواع پروفیل

در واقع پروفیل مقاطعی تو خالی از جنس آهن است که برای ساخت ‌و ساز و استحکام سازه از آن استفاده می شود. پروفیل ‌ها در شکل ‌های مختلف برای کاربردهای متفاوتی ساخته می ‌شوند. در ابتدا پروفیل در دو دسته صنعتی و ساختمانی قرار می گرفت اما امروزه پروفیل گالوانیزه و کامپوزیت را نیز در دسته ای جداگانه قرار داده اند. در ادامه شما را به طور کامل با انواع پروفیل ها آشنا خواهیم کرد. برای بررسی دقیق تر دسته بندی این محصول می توانید به مقاله انواع پروفیل فولادی مراجعه نمایید.

 • پروفیل ساختمانی:

به آن گروه از محصولاتی گفته می شود که در صنعت ساختمان سازی از آن ها بهره گرفته می شود. این نوع پروفیل ها اهمیت بسیار بالایی دارند. این محصول در ساخت درب و پنجره های آلومینیومی خانه ها سهم بسزایی دارد. پروفیل نوع ساختمانی شامل چند شکل است:

 1. نورد گرم: این محصول از نورد گرم شمش فولادی ساخته شده و قوطی شکل است.
 2. نورد سرد: این نوع با شکل دادن ورق های فولادی با استفاده از روش خم کردن و پرس تولید می شود. محصولات تولید شده با این روش جهت کارهای سبک ساختمانی مانند ناودانی، تیرهای تکیه گاه سقف کاذب و چارچوب درهای ساختمان مناسب هستند.
 3. مرکب: این مدل از به هم پیوستن و ترکیب دو نوع سرد و گرم به وجود می آید.
 • پروفیل صنعتی:

پروفیل صنعتی یکی از محصولاتی است که در صنایع مختلف مانند خودرو سازی، صنعت نظام و غیره استفاده می شود. این نوع پروفیل ها استفاده های تخصصی تری نسبت به نوع ساختمانی دارند. در صنعت خودرو سازی از اشکال قوطی مربعی و مربع مستطیلی استفاده می شود. در پروفیل های صنعتی خصوصیات مکانیکی و الکتریکی سطح مقطع از اهمیت زیادی برخوردار است. دانش فنی و تجهیزات موجود در کارگاه های تولید پروفیل صنعتی حرف اول را می زند. به همین دلیل، هر کارگاهی قادر به تولید این نوع پروفیل نیست. این پروفیل ها از ضخامت نسبتا بالاتر و ابعاد بزرگتری نسبت به دیگر پروفیل های موجود در بازار برخوردارند. این دسته از پروفیل ها در اسکلت اصلی ساختمان، کشتی سازی، تولید ماشین های صنعتی، ساخت بیلبورد و تابلو تبلیغاتی، خودرو سازی، سد سازی و پل سازی استفاده می شوند.

 • پروفیل مدل کامپوزیتی:

در حال حاضر مواد مرکب یا کامپوزیت سهم عظیمی از بازار را در دست خود گرفته است. پروفیل مدل کامپوزیتی که در برابر خوردگی مقاوم تر از نوع معمولی آن بوده در مناطقی که شرایط آب و هوایی موجب بالا رفتن میزان خوردگی می شود بسیار متداول شده است. مقاومت بالای این کالا در برابر خوردگی، طول عمر سازه در برابر ارتعاشات را نیز افزایش می دهد. مقاومت بالا در برابر ارتعاشات باعث شده این نوع پروفیل برای مقاوم سازی ساختمان ها در مکان های زلزله خیز انتخابی مناسب باشد.

این ویژگی کاربردی در کشور زلزله خیز ایران نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در حال حاضر مناطقی که میزان خوردگی فلزات در آن جا بالاست مانند ارومیه یا ساختمان های جنوب کشور با مشکل خوردگی دست و پنجه نرم می کنند که با استفاده از کامپوزیت می توان این مشکل را تا حدودی برطرف ساخت. کامپوزیت همچنین در پل ‌ها که به دلیل رطوبت زیاد احتمال خوردگی وجود دارد به ‌شدت کارآمد هستند. از دیگر مزایای استفاده از کامپوزیت باید به سبک تر شدن سازه نیز اشاره داشت البته این موضوع نسبت به دیگر ویژگی ها از اهمیت کمتری برخوردار است.

به طور کلی یکی از دلایل افزایش اعتبار و طرفداران پروفیل کامپوزیتی را می توان صرفه جویی و بهبود مصرف نام برد، چرا که استفاده از پروفیل کامپوزیتی عمر مفید سازه را به میزان قابل توجهی افزایش داده و در نهایت کیفیت و طول عمر را به میزان قابل توجهی بالا می برد.

 • مدل گالوانیزه:

مدل گالوانیزه شده نیز برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی مورد استفاده قرار می گیرد. پروفیل upvc  در ساخت پنجره های دو جداره کاربرد دارد. از فواید استفاده از نوع گالوانیزه در ساخت پنجره های یو پی وی سی، رفع مشکل هرز شدن پیچ ها و افتادگی بازشوهای درب و پنجره ها است. همچنین با استفاده از این نوع پروفیل می توان از استحکام داشتن پنجره ها در برابر فشارهای جوی در ارتفاعات بالا مطمئن شد زیرا در برج هایی که دارای ارتفاع بالایی هستند وزش باد قابلیت وارد کردن فشار قابل توجهی را به پنجره ها دارد. در طبقات پایین تر نیز با توجه به امکان نشست زمین ساختمان، پنجره ها در معرض فشار قرار می گیرند که در این شرایط نیز استفاده از پروفیل گالوانیزه شده توصیه می گردد.

اما در این شرایط باید به نکاتی نیز توجه داشت. با توجه به میزان فشار وارده به پنجره ها و بزرگی ابعاد پنجره، ضخامت و وزن پروفیل نیز باید افزایش یابد. ضخامت این محصول به طور معمول 1 میلی متر بوده و با توجه به کاربرد تا 2 میلی متر نیز متغیر است. پروفیل ‌هایی که از جنس گالوانیزه ساخته می ‌شوند مقاومت سازه را نیز افزایش می ‌دهند. این پروفیل‌ ها به‌ خصوص برای ساخت درب و پنجره بسیار مفید می‌ باشند. همان طور که گفته شد بیشترین استفاده این پروفیل ها در ساخت پنجره های عایق UPVC است. امروزه که ساخت و ساز برج ها رو به افزایش است، با توجه به دلایل گفته شده استفاده از پروفیل های گالوانیزه نیز افزایش پیدا کرده است.

تقسیم بندی پروفیل از جهت شکل و ابعاد

از نظر شکل و ابعاد، پروفیل ‌ها به دو نوع کلی باز و بسته تقسیم می ‌شوند که این دو مدل با تنوع بالایی تولید می‌ شوند.

 • پروفیل باز:

این محصولات هم مانند دیگر پروفیل ها با ابعاد و قطرهای مختلف ساخته می شوند که از انواع پرکاربرد آن‌ ها می‌ توان به پروفیل ‌های با سطح مقطع Z, U, Hat, I اشاره کرد. این نوع پروفیل‌ ها بیشتر برای ساخت در انواع مصالح ساختمان مانند: چارچوب درب های چوبی، قاب اطراف پنجره ‌های نمای بیرون و حتی ام دی اف استفاده می ‌شوند. این پروفیل ‌ها ابعاد و ضخامت‌ های بسیار متفاوتی دارند در میان این محصولات، پروفیل‌ های شکل  Z از همه پرکاربردتر هستند. همان طور که گفته شد ضخامت در تولید پروفیل متفاوت است که یکی از مهم ترین فاکتورهای قیمت گذاری در بازار حساب می شود.

پروفیل مقطع Z :

به طور کلی مقطع Z  در سقف سالن های عظیم مانند سقف ورزشگاه ها، سوله ها، انبار و پارکینگ ها استفاده می شود. مدل Z دارای انواع Z18 ,Z20  و  Z22  است . ضخامت این نوع به طور معمول 2.5 سانتی متر و 3 سانتی متر است که قیمت پروفیل را متغیر می کند. با توجه به کاربردهای متعددی که محصولات فولادی در ساختمان سازی دارند، باید اشکال مختلفی نیز از این محصول ساخته شود تا نیازها را به خوبی بر طرف کنند. از مقطع Z برای اتصال قسمت های مختلف سازه های فلزی استفاده می شود. ساختمان های دارای اسکلت فلزی از قطعات مجزا ساخته می شوند که در نهایت باید به صورتی مناسب و یکپارچه به یکدیگر متصل شوند.

دیگر موارد ساخت سقف های شیب دار، سالن های ورزشگاه ها، ایستگاه های اتوبوس و غیره است که برای این منظور از مدل نیم رخ Z نیز می توان استفاده کرد. پروفیل نوع Z در صنعت کشتی سازی نیز نقش بسزایی دارد. مهندسی که وظیفه نقشه کشی را انجام می دهد با علامت Z  موارد استفاده از پروفیل مقطع Z  را مشخص می کند همچنین عددی که بعد از Z نوشته می شود مشخص کننده ارتفاع مورد نیاز پروفیل است.

کاربرد

پروفیل شکل I:

پروفیل هایی که شکل I بزرگ در زبان انگلیسی را دارا هستند. این نوع پروفیل ها دارای قدرت خمش بالایی می باشند. این ویژگی آن ها را به انتخابی مناسب برای استفاده در ساختمان سازی تبدیل کرده است. این نوع پروفیل I شکل در سه نوع تیرآهن IPB، تیرآهن INP و تیرآهن IPE تولید می شود.

پروفیل سپری یا مقطع T:

پروفیل هایی که به شکل سپری یا T تولید می شوند، هم با قاعده و ارتفاع برابر و هم با قاعده و ارتفاع نابرابر در بازار موجود هستند. یکی از مزایای مهم این نوع پروفیل را می توان امکان جایگزینی آن با پروفیل های I شکل نام برد. به دلیل شکل و تقارن دو طرفه، پروفیل T خمش بالاتری نیز نسبت به نوع L دارد که یکی دیگر از ویژگی های مثبت آن حساب می شود. به طور کلی پروفیل های سپری موارد استفاده متفاوت و فراوانی در ساختمان سازی دارند که از جمله آن ها می توان به ساخت درب و پنجره، اتصال پل به ستون، استفاده در سقف شیروانی و ساخت خرپا را نام برد.

پروفیل کلاهی یا HAT:

تهیه شده از نورد ورق های فولادی مختلف، پروفیل های کلاهی با توجه به نیازها و کاربردهای مختلف تولید می شوند. این نوع پروفیل هم استفاده داخلی و هم خارجی دارد. یکی از ویژگی هایی که این نوع پروفیل را معروف کرده است، قابلیت جوش کردن آسان آن ها است. به لطف این موضوع از این نوع پروفیل ها برای ساخت ماشین های صنعتی استفاده می شود. از این پروفیل برای تراز کردن سقف در ساختمان سازی نیز می توان استفاده کرد.

پروفیل های شکل L یا نبشی:

اسم این پروفیل با توجه به شکل ظاهری آن انتخاب شده است. این پروفیل در دو حالت با بال های مساوی و نامساوی تولید می شوند. استفاده ی اصلی این نوع پروفیل برای پوشش انتهای ورق و قسمت های گوشه آن است. استفاده از پروفیل نبشی L را در پروژه های عمرانی و صنعتی زیاد مشاهده می کنید.

 • پروفیل بسته:

قوطی ،لوله، انواع پنجره، پروفیل UPVC، درب های کرکره برقی و HSS  از زمره متعلقات مدل بسته می باشند. این پروفیل ‌ها نیز در ابعاد و ضخامت ‌های متفاوتی بر حسب کاربردشان ساخته می ‌شوند و سطح مقطع آن‌ ها بسته است. از انواع پروفیل‌ های بسته می ‌توان به پروفیل ‌های قوطی و لوله ‌ای اشاره کرد که برای ساخت درب و پنجره و درب‌ های کرکره برقی یا Hss استفاده می ‌شوند.

پروفیل مقطع HSS:

مدل تو خالی HSS از جنس فولادی با سطح مقطع تو خالی می باشد. حروف H S S  مخفف (Hollow Structural Section) ،مقطع بسته ای تیوبلار است که با روش نورد سرد به تولید می رسد. این محصول در ساخت پل، استادیوم، فروشگاه ها خرید و تجاری، همچنین ساحتمان های مسکونی استفاده می شود. این نوع پروفیل در اشکال مستطیل و دایره تولید می شوند.

در سال های گذشته استفاده از این نمونه به دلیل ویژگی های مناسبی که داشته رو به افزایش است. به همین دلیل است که معماران لقب متریال قرن 21 را به این مقطع داده اند. این مقاطع هم از نظر مقاومت بسیار عالی هستند و هم ‌دست معماران را در طراحی ‌های مدرن باز گذاشته ‌اند و به همین جهت بسیار محبوب هستند. به‌ علاوه در برابر بارهای خارجی محوری، خمشی و پیچشی و همچنین خوردگی بسیار مقاوم هستند و وزن سازه را نیز کاهش می ‌دهند. از طرفی چون توخالی می ‌باشند، اگر بار سازه مشکلی ایجاد نکند می ‌توان برای مقاوم‌ سازی در برابر آتش و زلزله آن ‌ها را با بتن پر کرد یا از خالی بودن آن برای سیستم تهویه بهتر ساختمان استفاده نمود.

 

چیست

روش های تولید پروفیل فولادی

پروفیل ‌ها در دو نوع نورد گرم یا سرد ساخته می ‌شوند. با هر کدام از این نوع نوردها مقاطع مختلف پروفیل را تولید می ‌کنند.

پروفیل‌ های ساخته ‌شده با نورد گرم:

نورد گرم از شمش‌ های فولادی تولید می ‌شود و از انواع آن می ‌توان به پروفیل‌ های لوله ‌ای، قوطی شکل معمولی، قوطی شکل بال‌ پهن، تسمه ورق، سپری، ناودانی و میلگرد اشاره کرد.

پروفیل ‌های ساخته ‌شده با نورد سرد:

این پروفیل ‌ها با شکل دادن ورق ‌های فولادی به روش خم کردن یا پرس تولید می ‌شوند و بیشتر برای سازه‌ های سبک مثل لابه ‌ها و ناودانی ‌ها کاربرد دارند. پروفیل‌ های مختلف را با توجه به شکل مقطع آن‌ ها می ‌توان بدون درز جوش و یا با جوش ساخت و تولید کرد.

ساخت مقاطع بدون درز جوش:

این پروفیل ‌ها در دو مرحله تولید می ‌شوند. در مرحله اول باید رول ‌های ورق ‌ها برای ساخت باز شوند. سپس در مرحله دوم، ضخامت ‌دهی و بستن آن ‌ها در قطرهای مورد نیاز انجام می ‌شود. امروزه با استفاده از دستگاه‌ های ERW  به‌ طور گسترده و بدون نیاز به جوش انواع این پروفیل ‌ها تولید می‌ شوند.

ساخت مقاطع با جوش:

در این پروفیل‌ ها، ورق‌ ها و نوارها ابتدا توسط رول ‌های سنگین سیلندریکالی فرم ‌دهی شده و در مرحله آخر با حرارت تولید شده توسط برق روی هم پرس می ‌شوند و برآمدگی ناشی از این پرس شدن سریعاً صاف می شود، طوری‌ که هیچ ردی از آن باقی نمی ‌ماند.

مزایا و معایب

تا الان با کاربردهای انواع پروفیل‌ آشنا شدید. در کنار کاربردهای متنوع ما فایده و مزیت هر پروفیل را نیز برای شما توضیح دادیم. به طور کلی می توان مزایای پروفیل را تمام استفاده های مفید آن در صنایع مختلف نام برد. اما پروفیل ‌ها معایبی هم دارند که استفاده از آن ‌ها را محدود می ‌کند. برخی از این معایب عبارتند از:

 • عدم توانایی تولید پروفیل‌ های مختلف در کشور به‌ صورت انبوه: به دلیل نیاز به دستگاه ‌های بسیار گران ‌قیمت و فناوری ‌های خاص برای تولید انبوه انواع پروفیل‌ ها، شرکت‌ های کمی به تولید آن در ایران پرداخته ‌اند و از نظر فراوانی نسبت به سایر آهن‌ آلات محدودتر هستند.
 • دشوار بودن اتصالات صلب انواع پروفیل و افزایش هزینه: یکی از مهم‌ ترین معایب انواع پروفیل ‌ها دشوار بودن اتصال آن ‌ها در محل می ‌باشد، به ‌همین دلیل هزینه نصب آن‌ ها نیز زیاد است. تنها شرکت ‌هایی که تجهیزات اتصال فوق مدرن ConXL را دارند می ‌توانند این کار را با هزینه کمتر و دقت بالا انجام دهند.

عوامل موثر بر قیمت

همانطور که اطلاع دارید به طور کلی عوامل زیادی در قیمت تمام شده انواع پروفیل‌ تأثیر دارند. از جمله مهم ترین موارد مؤثر بر قیمت این مقاطع می ‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متراژ مورد نیاز برای کاربردهای مختلف
 • ضخامت لازم برای ساخت انواع موارد گفته شده در مقاله یا مقاوم‌ سازی اسکلت ‌های فلزی
 • نوع فرایند ساخت پروفیل، زیرا نورد سرد یا گرم بودن آن، به دلیل تفاوت در تجهیزات روی قیمت نیز تاثیر می‌ گذارد.
 • نوع سطح مقطع پروفیل مورد نظر
 • جنس آلیاژ به‌ کار رفته از نظر مقاوم‌ سازی در برابر خوردگی و شرایط جوی

جهت اطلاع از قیمت قوطی 4*4 امروز و یا سایر سایزها می توانید به سایت مرکزآهن مراجعه نمایید.

جمع بندی

امروزه پروفیل ‌ها در صورتی‌ که به‌ اندازه تولید شوند و بتوان به روشی آن ‌ها را نصب کرد که باعث ایجاد هزینه‌ های بالا نشوند کاربردهای وسیعی در ساخت ‌و ساز خواهند داشت. همچنین علاوه بر ویژگی ‌های فنی و مهندسی زیبایی خاصی به نمای پروژه می ‌دهند و به همین دلیل نزد کارفرماها محبوب هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟