وبلاگ

پیچ و مهره های سازه ای

پیچ و مهره

پیچ و مهره های با استحکام بالا یا پیچ های سازه ای برای استفاده با مهره های شش گوش سنگین برای اتصال اعضای سازه ساخته می شوند. برای اینکه یک اتصال ساختاری در نظر گرفته شود، باید با استانداردهای خاص ASTM مطابقت داشته باشد. به طور خاص، ASTM A563 یا ASTM A194. پیچ های سازه ای نیز بر اساس درجه بندی طبقه بندی می شوند. سیستم درجه بندی مواد پیچ، محدوده اندازه آن، بار ثابت آن، حداقل استحکام تسلیم و حداقل مقاومت کششی را در نظر می گیرد.

ASTM A325 چیست؟

پیچ و مهره

انجمن آمریکایی تست و مواد یا ASTM مسئول تعیین استانداردها برای ابزارهای مختلف و صنایع خاص است. اگرچه این استانداردها داوطلبانه هستند، اما اکثر سازندگان با آنها مطابقت دارند زیرا اعتماد بیشتری را به مشتریان خود القا می کند.

علاوه بر ASTM A563 و A194، استاندارد A325 برای پیچ‌های ساختاری شش‌ضلعی سنگین نیز کاربرد دارد. این استاندارد خواص مکانیکی برای پیچ و مهره هایی با قطر 0.5 تا 1.5 اینچ تعریف می کند.

استاندارد متریک معادل با نام A325M شناخته می شود و خواص مکانیکی پیچ ها را در اندازه های M12-36 تعریف می کند. در سال 2016، ASTM نام A325 را با ASTM F3125 جایگزین کرد. با این حال، علامت گذاری روی سر پیچ ها برای جلوگیری از سردرگمی یکسان است.

بیایید در مورد پیچ و مهره معمولی در مقابل پیچ و مهره های سازه ای صحبت کنیم

پیچ و مهره ها معمولا با استفاده از نوعی فولاد تولید می شوند. استحکام پیچ و مهره ها به طور مستقیم با مواد مورد استفاده در ساخت آنها مرتبط است.
بنابراین، پیچ و مهره از چه چیزی ساخته شده است؟ بسته به کاربرد مورد نظر برای پیچ، درجات مختلفی از فولاد استفاده می شود. فولاد مورد استفاده در هر نوع پیچ متفاوت است و برخی از آنها دارای استحکام کششی بالاتری نسبت به سایرین هستند.
هرچه استحکام کششی بیشتر باشد، اتصال پیچ سفت تر است و پیچ می تواند گشتاور بیشتری را تحمل کند. SAE (انجمن مهندسان خودرو) پیچ ها را هفت درجه مختلف اختصاص داده است که از دو شروع می شود و به هشت ختم می شود. علاوه بر این، سیستم های درجه بندی دیگری نیز وجود دارند که پیچ های سازه ای با استحکام بالاتر را در نظر می گیرند.

پیچ و مهره

پیچ درجه 9

پیچ‌های سازه‌ای درجه 9 که به پیچ‌های شش گوش درجه 9 نیز معروف هستند، یکی از قوی‌ترین پیچ‌های سازه‌ای هستند که امروزه می‌توان از آنها استفاده کرد. در حالی که پیچ معمولی درجه 8 دارای استحکام کششی 150000 PSI است، پیچ درجه 9 دارای استحکام کششی 180000 PSI است.
پیچ های درجه 9 برای کاربردهای سنگین ایده آل هستند و همچنین اغلب در ماشین آلات سنگین مانند بولدوزر استفاده می شوند. این پیچ‌ها نه تنها به‌طور قابل‌توجهی قوی‌تر از همتایان درجه 8 خود هستند، بلکه در برابر عناصر خورنده نیز به‌طور قابل‌توجهی مقاوم‌تر هستند، زیرا با کرومات روی زرد ساخته شده‌اند.
در حالی که سیستم درجه بندی SAE فقط تا درجه 8 می رود، پیچ های درجه 9 بدون شک پیچ و مهره های ساختاری قوی تری هستند.

پیچ درجه 8

پیچ درجه 8 بالاترین درجه پیچ SAE است. سپیچ های درجه 8 دارای حداقل استحکام کششی 150000 PSI هستند. به عنوان یک مقایسه، پیچ ASTM A325 تقریباً معادل SAE درجه 5 است. پیچ درجه 8 می تواند مطابق با استانداردهای ASTM A490 باشد.
استحکام پیچ A325 یا مقاومت پیچ درجه 5 SAE معمولا برای پروژه های پیچ و مهره سازه استفاده می شود. در ساخت پیچ و مهره های A325 از سه ماده اولیه استفاده می شود که عبارتند از:

  1. فولاد کربن متوسط یا فولاد آلیاژی یا فولاد بور
  2. فولاد مارتنزیتی کم کربن (این نامگذاری در سال 1991 از استاندارد حذف شد)
  3. نوع فولاد هوازدگی

تفاوت بین پیچ‌های استحکام بالا ASTM A325 و SAE درجه 5

وقتی صحبت از پروژه های پیچ و مهره سازه می شود، استحکام همه چیز است. هنگام مقایسه پیچ‌های ASTM A325 و SAE درجه 5، شباهت‌های بیشتری نسبت به تفاوت‌ها وجود دارد. خواص کلی و قدرت فیزیکی و شیمیایی این دو نام اساساً یکسان است. تفاوت ها در طبقه بندی آنها و انواع کارهای توصیه شده برای هر پیچ دیده می شود. برای مثال، مهندسان معمولاً پیچ‌های ASTM A325 را برای اتصالات فولادی سازه‌ای در پروژه‌های ساختمانی سنگین توصیه می‌کنند. از سوی دیگر، پیچ و مهره های درجه 5 SAE در کاربردهای OEM-type (سازنده تجهیزات اصلی) رایج هستند.

علاوه بر این، در اینجا چند تفاوت دیگر بین این دو وجود دارد:

  • پیچ و مهره های درجه 5 معمولاً در طرح پیچ شش گوش نهایی موجود هستند. پیچ های A325 باید دارای سر شش گوش سنگین باشند.
  • مهره های مورد نیاز برای پیچ و مهره های درجه 5 دارای الگوی شش گوش کامل هستند، در حالی که پیچ های A325 به مهره های شش گوش سنگین مانند A192-2H یا A563-DH نیاز دارند.
  • پیچ های درجه 5 پیچ هایی با قطر 0.25 تا 1.5 اینچ را مشخص می کنند. قطر پیچ‌های A325 بین 5/0 تا 5/1 اینچ است، که به این معنی است که ASTM A449 باید برای پیچ‌های بزرگ‌تر از 1.5 اینچ استفاده شود.
  • در نهایت، طول رزوه مورد نیاز برای هر نوع پیچ متفاوت است. برای بست های درجه 5، طول رزوه استاندارد دو برابر قطر پیچ یا 0.25 اینچ برای هر پیچ کمتر یا مساوی 6 اینچ است. برای پیچ های با قطر بیشتر از 6 اینچ، طول
  • استاندارد دو برابر قطر پیچ به اضافه 0.5 اینچ است. برای پیچ و مهره های A325، هنوز طول های مشخصی وجود دارد، اما به طور کلی بسیار کوتاه تر از سایر انواع پیچ ها هستند.

روش های مختلف پیچ و مهره

در پیچ و مهره های سازه ای، استفاده از پیچ های مناسب با مقاومت بالا تنها بخشی از معادله است. کار عالی یعنی استفاده از روش های مناسب برای اطمینان از اتصال صحیح پیچ و مهره به هم. دو روش استاندارد پیچ ​​و مهره عبارتند از:

1. روش نوبت مهره
این روش شامل چرخاندن مهره یا پیچ مجموعه اتصال دهنده با زاویه خاصی است که بر اساس طول و قطر بست است و در عین حال اطمینان حاصل می شود که عنصر چرخانده نشده نمی چرخد.

2. روش آچار کالیبره شده
با این روش، یک مقدار گشتاور محاسبه‌شده متوسط ​​را بر اساس آزمایش روزانه نمونه‌های مونتاژ بست نماینده خود اعمال می‌کنید. اینها بر اساس پیکربندی دقیق منابع تغذیه و ابزار شما در شرایطی که تا حد امکان نزدیک به هم هستند، ظرف یک روز یا کمتر است.

پیچ های سفارشی با استحکام بالا برای برنامه های شما

هنگام جستجوی پیچ و مهره مناسب برای استفاده در کاربردهای ساختاری، قوانین سخت و سریعی وجود دارد که باید اعمال شوند. داشتن درک روشنی از الزامات استحکام کششی، الزامات خاص مواد، و هر چیز دیگری که ممکن است برای کاربرد نهایی مرتبط باشد، مهم است.

به طور معمول، سازندگان فلزات سفارشی برای تهیه یا تولید قطعاتی که به بهترین وجه با نیازهای پروژه شما مطابقت دارند، از نزدیک با شما همکاری خواهند کرد. این شامل همه چیز و همه چیز از انتخاب مواد، رزوه، شکل پیچ و مهره و موارد دیگر می شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟