کاهش قیمت تیرآهن در بازار

قیمت گذاری
  • آخرین به روزرسانی 19 بهمن 1400

در هفته اخیر روند بازار دلار و فولاد کاملا معکوس بود. دو خبر آزاد سازی صادرات شمش و حذف دامنه منفی ۳ درصد، محرک افزایش نرخ های پایه و افزایش حضور خریداران در بورس کالا و نهایتا سطوح قیمت در بازار بود. نیم نگاهی هم به بازارهای جهانی cis و نرخ های صادراتی ایران داشته باشید که کاملا روند مثبت دارد و در رشد احتمالی نرخ های پایه در هفته های پایانی سال بی تاثیر نیست اما مانع و ترمز اصلی رشد قیمت و تقاضا که سبب کاهش قیمت تیرآهن و میلگرد می گردد، هم چنان باقی است. دو هفته سرنوشت ساز بهمن ماه نتیجه و خروجی مذاکرات وین را مشخص خواهد کرد. هرچند خوش ‌بینی ها در مورد خروجی مذاکرات افزایش یافته اما همه محاسبات خود را بر مبنای خروجی مثبت پایه ریزی نکنید. به هرحال به نظر می رسد در یکی دو هفته پیش رو تکلیف مذاکرات و اولین خروجی آن هم مشخص شود.کاهش قیمت تیرآهن

مذاکرات پیش رو چه تاثیری بر بازار فولاد خواهد داشت؟

بازار فولاد و تیرآهن را با توجه به واقعیات سمت عرضه که مثبت و افزایشی است و نیم نگاهی به افق مذاکرات دنبال کنید. روزهای سختی در پیش است و هیچ پیش بینی و تجویز راهبردی برای هفته های پایانی سال نمی توان انجام داد. بازار را بر اساس منافع خود و حجم تقاضای ورودی به سیستم خود رصد کنید و یک نسبت معمول و معقول بین موجودی وزنی و موجودی ریالی خود بر قرار کنید.

بازار نفت (به دلائل مختلف از جمله سرد شدن و افزایش تقاضای پس از کرونا) به عنوان لیدر بازار انرژی در حال نزدیک شدن به سقف دو ساله و ۱۰۰ دلاری شدن است که دیگر شاخه های بازار انرژی را هم متاثر می کند که اثر کلی در افزایش هزینه های تولید و حمل در دنیا دارد. المپیک زمستانی پکن در حال برگزاری است. انتظار این است که پس از برگزاری المپیک شاهد کاهش محدودیت های تولید فولاد و افزایش تقاضا برای منابع و سنگ آهن باشیم. برخی کارشناسان رشد مجدد سنگ آهن تا کانال ۱۵۰ دلاری در هفته های پیش را بعید نمی دانند. طبق انتظار از هفته بعد از سال نو و شروع هفته کاری در چین، بازار کامودیتی ها رشد مثبت دارد.

به طور کلی بازار داخلی علیرغم هیاهویی که برخی بازارسازان تلاش کردند ایجاد کنند، در سطح مصرف کننده واقعی فاقد هرگونه تقاضاست، امسال حتی بر خلاف سنوات گذشته، هیچ اضطراری در پیش ‌خریدهای سال آتی در بازار دیده نمی شود، چرا که انتظار افکار عمومی در جهت افزایش قیمت آهن در بازار داخلی نیست.

همه ساله به طور سنتی، در ماه های دی و بهمن، تقاضای مصرفی بهار سال بعد را داشتیم که امسال از این تقاضا هم خبری نیست.کاهش قیمت تیرآهن

محدودیت های برق و انرژی و تاثیر بر بازار آهن

در داخل اما خبری از کاهش نرخ اسفنجی و افزایش عرضه آن نیست. محدودیت های برق و انرژی و اثر آن روی صنعت فولاد ادامه دار است و تابستان امسال هم گریبانگیر این صنعت است. به رغم نبود تقاضای موثر، به دلیل‌ زیان برخی شرکت های خصوصی ذوب و نورد و بیکار شدن طیف وسیعی از کارگران بخش فولاد و مقاومت و پر زور بودن بخش دولتی تولید اسفنجی، ظاهرا نظر کلی متولی صنعت فولاد بر رشد ملایم قیمت داخلی در هفته های پایانی سال به جای اصلاح قیمت آهن اسفنجی است.

دستورالعمل حذف دامنه منفی ۳ درصد و رفع محدودیت های صادراتی در هفته قبل را می توان در همین راستا تحلیل کرد.  شاید اصلی ترین ترمز این ماجرا در هفته های پایانی سال همزمان شدن این طرح با مرحله آخر مذاکرات است که خوش‌ بینی بسیاری در بین مردم ایجاد کرده است.

مروری بر بازار دلار آخر سال و تاثیر بر نرخ آهن

اینکه این توافق و یا نیمچه توافق در سال جاری  منعقد شود و یا به سال آینده موکول شود. خروجی آن چه باشد. فاز عملی رفع تحریم ها کی آغاز شود. و اینکه در دوران پس از رفع تحریم ها چه مقدار سرمایه گذاری خارجی در کشور انجام شود و چند شرکت خارجی در حوزه های اصلی نفت و گاز و مسکن و… حاضر به ورود به کشور شوند، همه این پارامترها و غلظت و شدت آن می تواند نرخ دلار را در داخل از ۵۰۰ تا ۲ هزار تومان تغییر دهد و اگر اخبار آن طور که مردم چشم به راه آن هستند مثبت باشد شاید کف روانی دلار در کوتاه مدت به کانال ۲۵ هزار و حتی زیر آن سقوط کند و اگر خروجی منفی باشد و مذاکرات به بن بست خورده و مرحله بعدی در کار نباشد، دلار بالعکس و تا کانال ۲۹ هزار تومان قابلیت رشد دارد.کاهش قیمت تیرآهن

به هر حال دو هفته سرنوشت سازی در پیش رو داریم. مختصر اینکه بازار داخلی فولاد به لحاظ ذاتی و منطقی و با نظر مثبت بازار ساز پتانسیل رشد دارد. اما خروجی مذاکرات ممکن است همه سناریوها را تغییر دهد.

تنها ترمز افزایش قیمت آهن در هفته های پیش رو چیست؟

در حال حاضر، علیرغم حمایت تمام قد بازارساز از روند صعودی قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار داخلی با تغییر دامنه نوسان فولاد در بازه صفر تا ۳+،  تنها ترمزی که پیش پای بازارساز در ممانعت از ادامه افزایش قیمت فولاد در بازار داخلی قرار دارد، بحث دستورالعمل ” نرخ پایه عرضه شمش بلوم حداکثر معادل ۹۵ درصد نرخ فوب صادراتی ایران” است که باید دید بورس کالا می خواهد با این دستورالعمل چه کار کند ؟

امروز میانگین هفتگی نرخ خرید و فروش حواله دلار نیمایی با کاهشی حول ۱۰۰ تومان، ۲۴،۱۴۰ تومان محاسبه شد که با توجه به روند نزولی دلار، اگر ۲ تا کاهش ۱۰۰ تومان دیگر هم تا روز دوشنبه یعنی روز تعیین قیمت پایه عرضه شمش، در نظر گرفته شود به رقمی حول ۲۳،۹۰۰ تومان برای میانگین حواله دلار نیمایی خواهیم رسید که حالا اگر نرخ فوب صادراتی شمش ایران حول ۵۶۰ دلار ثابت بماند به عنوان فرمول مهم حداکثر نرخ پایه برای عرضه شمش خواهیم داشت :

۵۶۰$ × ۲۳،۹۰۰ ÷ ۱۰۰۰ × ۹۵٪ ~= ۱۲،۷۱۵

یعنی حداکثر نرخ پایه عرضه شمش بلوم در بورس کالا باید حول همین رقم وضع شود حول ۱۲،۷۱۵ تومان یا حول کیلویی ۱۳،۸۶۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده +vat

از طرفی میانگین موزون نرخ معاملاتی شمش بلوم هفته گذشته در بورس کالا رقم ۱۲،۹۴۰ تومان برآورد شد. این وسط اگر قرار باشد بازارساز سقف قیمت گذاری در نرخ پایه را رعایت کند، تکلیف چه خواهد بود ؟ آیا ۲۰۰ تومان را عقب نشینی می ‌کند؟ می توان گفت با محدودیتی که اخیرا در دامنه ۰ تا ۳+ برای خود ایجاد کرد، احتمال زیاد این کار را نخواهد کرد از طرفی ضریب +۳ این هفته را هم با توجه به محدودیت تعیین نرخ سقف پایه نمی تواند اعمال کند.

می توان نتیجه گرفت که احتمال زیاد، بازارساز با مختصری چکش کاری نرخ پایه این هفته عرضه شمش بلوم در بورس کالا را با در نظر گرفتن جمیع مسائل حول ۱۲،۹۰۰ تومان درنظر بگیرد یعنی همان میانگین نرخ معاملاتی شمش بلوم هفته گذشته که کمی هم بالاتر از خط قرمز است.

حالا حداکثر نرخ مجاز پایه عرضه شمش بلوم در بورس کالا حول ۱۲،۹۰۰ تومان آدرس میلگردی حول ۱۴،۲۰۰ تومان ( با احتساب مارجین ۱۰ درصدی حوزه نورد ) یا میانگین حول ۱۵،۵۰۰ تومان با احتساب مالیات ارزش افزوده را خواهد داد.

با این حساب فعلا تنها امید باقیمانده مصرف کننده در بازار داخلی، همین دستورالمعل مهم اعمال محدودیت در سقف نرخ پایه است که فعلا نرخ پایه شمش را حول ۱۳ هزار تومان و نرخ کف میلگرد را حول ۱۴،۲۰۰ تومان در بازار داخلی ثابت نگه خواهد داشت مگر اینکه در ادامه شاهد یکی از موارد زیر باشیم :

– نادیده گرفتن محدود سقف مجاز قیمت گذاری فولاد توسط بازارساز

– افزایش قیمت شمش صادراتی ایران

– افزایش نرخ حواله دلار نیمایی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
سلام، ما از کوکی ها برای بهبود تجربه کاربری شما و ذخیره اطلاعات کاربری شما در وبسایت استفاده میکنیم، با استفاده ما از کوکی ها موافقت میکنید؟